Dymowóz rusza w powiat poznański

Policja zyskała kolejny supernowoczesny „dymowóz”, który ma pomagać funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w kontrolowaniu stanu technicznego samochodów poruszających się po drogach. Jego zakup współfinansował powiat poznański.


– Tym razem postanowiliśmy zaopatrzyć policję w auto, które ma poprawić jakość powietrza w naszym regionie – powiedział Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Samochód wraz z wyposażeniem kosztował blisko 350 tysięcy złotych. Powiat poznański przekazał połowę tej sumy, druga pochodziła z Programu Modernizacji Policji. Wspieranie służb jest jednym z elementów prowadzonej przez nas od lat akcji pod hasłem „Bezpieczny powiat”. Takie auto nie tylko przecież wyłapie samochody zanieczyszczające powietrze, ale także bezpośrednio wpłynie na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się takimi pojazdami – dodał.

Samochód, z którego korzystać będzie Ekipa Techniki Drogowej i Ekologii, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego posiada specjalistyczne oprzyrządowanie. Są to m.in. przenośne urządzenie do badania stopnia zadymienia (tzw. dymomierz), analizator spalin, przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdu, wózek do mierzenia odległości, lusterko z wysięgnikiem do badania podwozia czy też przymiar teleskopowy do mierzenia gabarytów pojazdów. Samochód wyposażony jest także w część biurową.

To drugi taki pojazd będący w posiadaniu poznańskiej Komendy Miejskiej. Skala problemu, co podkreślają sami policjanci, jest bowiem spora.

– Na kilkanaście zatrzymywanych pojazdów większości kierowców zabierany jest dowód rejestracyjny właśnie ze względu na przekroczenie norm emisji szkodliwych związków. Co więcej, kierujący, na których nałożono kary, często ich nie respektują, decydując się na zakup kolejnego starego auta – powiedział kom. Przemysław Kusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP. – Taka praktyka będzie trwała dopóki, dopóty będzie możliwość sprowadzania wiekowych samochodów z zagranicy – podkreślił.

Drugi pojazd był zatem policjantom bardzo potrzebny.

– Nowe auto będzie działało na terenie powiatu i ma na celu nie tylko wyeliminowanie z ruchu wadliwych pojazdów, ale przede wszystkim uświadomione kierowcom, jakimi samochodami się poruszają. Bo często jest tak, że nawet nie zdają sobie z tego sprawy – podkreślił Robert Kasprzyk, Komendant Miejski Policji w Poznaniu.

powiat poznański

(Visited 68 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz