DUŻY POŻAR PAŁACU! Straty wstępnie wyceniono na około 1,5mln zł.

9 marca 2023 roku o godz. 00:19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu wpłynęło zgłoszenie o pożarze pałacu w m. Pępowo. W pierwszym rzucie dyżurny do akcji zadysponował 5 zastępów straży pożarnej (3 zastępy JRG Gostyń oraz 2 zastępy OSP Pępowo).


Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) potwierdził informację ze zgłoszenia. Pożarem objęte było poddasze alkierza przylegającego do głównej części pałacu. W pierwszej fazie akcji strażacy podali 2 prądy wody w natarciu na palącą się konstrukcję dachu alkierza oraz ewakuowali drogocenne mienie z parteru budynku (zabytkowe meble). Po przyjeździe kolejnych zastępów  podjęto decyzję o podziale terenu akcji na dwa odcinki bojowe oraz podaniu kolejnych prądów gaśniczych. Łącznie skierowano 7 prądów gaśniczych wody oraz piany, w tym 5 prądów w natarciu na palący się budynek oraz 2 prądy w obronie głównej części pałacu. Równocześnie z działaniami gaśniczymi, prowadzono także prace rozbiórkowe konstrukcji dachu. Działania te doprowadziły do zlokalizowania oraz ugaszenia pożaru.

Zaopatrzenie wodne realizowano z 2 hydrantów zlokalizowanych na terenie kompleksu pałacowego, magistrali W-75 utworzonej z oddalonego o około 300 m stawu oraz poprzez dowożenie z hydrantów sieci wodociągowej miejscowości Pępowo.

W działaniach trwających prawie 19h udział brało łącznie 19 zastępów straży pożarnej z terenu powiatu gostyńskiego oraz krotoszyńskiego, w tym grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendant Powiatowy PSP w Gostyniu. Ustaleniem przyczyny pożaru zajęła się policja, która powołała biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa. Biegły stwierdził, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalanie się sadzy w przewodzie kominowym. Straty wstępnie wyceniono na około 1,5mln zł.

Tekst: kpt. Łukasz Hajduk

Zdjęcia: kpt. Łukasz Hajduk, Jarosław Jędrkowiak (gostyn24.pl), OSP Krobia

(Visited 306 times, 1 visits today)

Leave a Reply