Druga transza sprzętu dla lekarzy już w Poznaniu

W Poznaniu wylądował kolejny samolot ze sprzętem i środkami ochrony osobistej dla lekarzy w całej Polsce. To druga z czterech dostaw, możliwych dzięki wsparciu Kulczyk Foundation, kolejne przylecą do stolicy Wielkopolski w najbliższych dniach.


W poniedziałek nad ranem z Chin przyleciały do Poznania kolejne maski, kombinezony, gogle i przyłbice. To druga partia z ważącego łącznie 57 ton sprzętu, kupionego dzięki 20 mln zł darowizny, które Kulczyk Foundation przekazała na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Załoga lotu nie miała łatwego zadania. Po przylocie do Guangzhou Baiyun International Airport okazało się, że załadunek nie może zostać zrealizowany zgodnie z planem oraz zleceniem – rząd ChRL wprowadził bowiem tego dnia nowe obostrzenia w zakresie wywozu materiałów medycznych. Dreamliner czekał na ładunek ponad 20 godzin, podczas których załoga nie mogła opuścić samolotu. Musiała też w nim zostać przez cały czas niezbędny do załatwienia wszystkich formalności przez spedytora oraz do załadunku – co oznaczało prawie 34 godziny spędzone na pokładzie.

Kolejne transporty przylecą do Poznania w najbliższych dniach. Łącznie będzie to 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów i po tyle samo gogli oraz przyłbic.

Miasto Poznań użyczyło bezpłatnie halę targową dla składowania sprzętu, a organizacje przedsiębiorców pomogą w jego dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie. Wszystkie środki ochrony osobistej będą przekazane personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem SARS-Cov-2.

Samorząd lekarski w Wielkopolsce ma otrzymać ponad 70 000 maseczek chirurgicznych, ponad 100 000 masek typu FFP2 N95, ponad 7500 kombinezonów, a także ponad 7000 gogli.

Wszystkie dostawy przylecą do Poznania Dreamlinerami, a przewoźnikiem jest LOT Cargo. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej.

AW/poznan.pl

(Visited 91 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz