Czym grozi spalanie odpadów?

Na początku października rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Akcja odbywa się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, realizuje ją straż miejska i wyłoniona w przetargu firma LTG Design. Teraz każdy będzie mógł zobaczyć, jak działa sprzęt pomiarowy oraz dowiedzieć się więcej o szkodliwości spalania odpadów.


Spotkanie informacyjno-edukacyjne na ten temat odbędzie się w środę, 13 listopada w Urzędzie Miasta Poznania.

W ramach akcji firma LTA Design przeprowadzi łącznie 4 spotkania informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza. Podczas wykładu poruszone zostaną takie zagadnienia, jak problem niskiej emisji oraz szkodliwość spalania odpadów. Mowa będzie także o stosowanych technikach pomiarowych oraz przepisach prawa, na podstawie których obloty mogą być realizowane. Zostaną omówione również zapisy uchwały antysmogowej. To nie koniec. Na dziedzińcu urzędu miasta firma LTG Design zaprezentuje swój zestaw badawczy. Będzie można zobaczyć, jak działa aparatura kontrolno-pomiarowa zainstalowana na dronie. Spotkania informacyjno – edukacyjne są skierowane do wszystkich chętnych poznaniaków. Pierwsze odbędzie się 13 listopada (środa), o godz. 14.30, w Sali Sesyjnej S2. O kolejnych będziemy informować.

Projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”- zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską – obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

W akcji badania jakości powietrza przy użyciu drona uczestniczą strażnicy Eko-patrolu. Funkcjonariusze prowadzą szczegółowe kontrole posesji, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spalania odpadów (plastikowych butelek, odzieży, lakierowanego drewna ze starych mebli itp.). W przypadku wątpliwości z paleniska pobierana jest próbka popiołu. Sprawdzają również, jakiego rodzaju paliwa poznaniacy używają do ogrzewania mieszkań i domów – i czy jest ono zgodne z wymaganiami uchwały antysmogowej. Za spalanie odpadów oraz opału niezgodnego z zapisami uchwały antysmogowej grozi mandat w wysokości do 500 zł.

AJ /poznan.pl/

(Visited 323 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz