Czy wiesz, że w ubiegłym roku policjanci z Wielkopolski zabezpieczyli prawie tonę narkotyków?

Wielkopolscy policjanci ocenili stan bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski w 2023 roku. Podczas specjalnej odprawy służbowej omówiono między innymi efekty zwalczania przestępstw kryminalnych i gospodarczych.


Dyskutowano o skutecznym ściganiu osób poszukiwanych listami gończymi. Zaprezentowane zostały także przykłady ciekawych spraw kryminalnych.

Kilka dni temu w KWP Poznań odbyła się specjalna odprawa służbowa związana z podsumowaniem minionego roku i oceny stanu bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski. W spotkaniu wziął udział insp. Tomasz Olczyk Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wraz z zastępcami. Byli tez przedstawiciele prokuratury, samorządów, służb współpracujących z Policją, a także kadra dowódcza wszystkich jednostek Policji wielkopolskiej.

W roku 2023 w zakresie siedmiu najbardziej dotkliwych kategorii zdarzeń (kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, rozbój i wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia, bójka i pobicie) Odnotowano 16 473 przestępstwa. Ogólna wykrywalność wyniosła 48,6 procent.

Wśród najbardziej niebezpiecznych zdarzeń znalazły się napady rozbójnicze. Były to 253 zdarzenia. Dzięki zabiegom policjantów aż 91,6 procent sprawców tych napadów zostało zidentyfikowanych i zatrzymanych.

W całym minionym roku odnotowaliśmy 2 876 włamań. Poziom wykrycia sprawców tych dotkliwych przestępstw wyniósł 50,8 procent.

Odnotowaliśmy także rekordowo niską liczbę skradzionych samochodów. Wyniosła ona 4659 aut. Natomiast ogółem liczba kradzieży wyniosła 9 349 i ponad 43 procent z nich została wykryta.

Ciekawe dane przedstawiają się w zakresie zwalczania handlu narkotykami. W ubiegłym roku policjanci w całej Wielkopolsce zrealizowali wiele akcji antynarkotykowych podczas których zabezpieczyli łącznie 817,5 kg narkotyków.

Prowadzili także skuteczne działania poszukiwawcze i pościgowe. Łącznie zatrzymali 2978 osób poszukiwanych na podstawie listów gończych.

O skutecznej pracy wielkopolskich policjantów świadczą przykłady niektórych zrealizowanych spraw.

W okolicach Poznania i pobliskich powiatów nastąpiła seria włamań do domów. Złodzieje kradli pieniądze, biżuterię i inne wartościowe przedmioty. W lutym 2023 r. wytypowano podejrzanych. Okazali się nimi trzej Gruzini. Eksperci laboratorium kryminalistycznego zbadali ślady. Między innymi dzięki temu dochodzeniowcy udowodnili 52 przestępstwa. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu.

We wrześniu znaleziono zwłoki 73 letniej kobiety z raną postrzałową w okolicach twarzy. Policjanci wytypowali i zatrzymali mężczyznę, sprawcę tego zabójstwa. Znaleźli broń własnoręcznie skonstruowaną przez zatrzymanego i wykorzystaną przez niego do zabójstwa.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo Śledczego KWP w Poznaniu realizowali ciąg zatrzymań w sprawach włamań do bankomatów na terenie Wielkopolski i kilku innych województwa. Sprawcy przy pomocy mieszanin gazów wysadzali urządzenia i kradli gotówkę. Ostatecznie rozbito i zatrzymano cały skład grupy. Udowodniono im 41 włamań do bankomatów skąd zrabowali około 11 mln zł w gotówce.

Policjanci z Archiwum „X” wrócili do sprawy brutalnego gwałtu kobiety w 2013 roku. Został przez policjantów wytypowany podejrzany. Badania DNA potwierdziły jego udział w gwałcie. W sierpniu został skazany na 7 lat więzienia.

Ci sami policjanci zajęli się stawą zabójstwa właściciela autokomisu w Poznaniu. Jego zwłoki zostały znalezione w spalonym budynku. Ponowne działania operacyjne i procesowe pozwoliły zatrzymać podejrzanego. Sprawca podczas przesłuchań, po zapoznaniu się z dowodami przyznał się do zbrodni.

Policjanci z Poznania zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozpracowali proceder wyłudzania pieniędzy pod płaszczykiem fundacji zajmujących się pomocą chorym dzieciom. Podejrzanym zarzucono przywłaszczenie wielu milionów złotych, które zamiast trafić do potrzebujących dzieci trafiały do kieszeni osób powiązanych z fundacjami.

Kolejną sprawą było rozbicie 20 osobowej grupy przestępczej kradnącej na terenie Niemiec kontenery morskie. Kontenery wraz z cennymi ładunkami (najczęściej nowe podzespoły do samochodów) trafiały do Polski a następnie do różnych paserów.

Policjanci rozbili także grupę oszustów wyłudzających od starszych mieszkańców naszego regionu oszczędności życie. Podszywali się pod różne osoby, policjantów, pracowników banków. Jedenastu podejrzanym przedstawiono czterdzieści zarzutów i wyłudzenie ponad 2,2 mln, zł.

Te i wiele innych spraw wskazują na to, że policjanci w każdej jednostce policyjnej w Wielkopolsce i na każdym stanowisku starają się skutecznie ścigać sprawców wszystkich przestępstw.

Andrzej Borowiak

(Visited 106 times, 1 visits today)

Leave a Reply