Ciężarówka przewożąca zboże zderzyła się z pociągiem. [AKTUALIZACJA]

Straż Pożarna:

W dniu 12 lutego 2018r. ok godz. 7:37 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Grodzisku Wlkp. otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu na przejeździe kolejowym za miejscowością Granowo. Z informacji wynikało, że w pociąg uderzył samochód ciężarowy,


a miejscem wypadku jest przejazd kolejowy za Granowem. Wiedząc, że na tym odcinku są dwa przejazdy kolejowe oraz biorąc pod uwagę możliwą liczbę pasażerów dyżurny, polecił wyjechać do akcji odpowiedniej do ewentualnych rozmiarów zdarzenia liczbie zastępów. Jak się okazało, po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce, skutki wypadku nie były tak tragiczne jak można sobie wyobrazić przy takim zdarzeniu. Przyczyną wypadku było niewyhamowanie samochodu ciężarowego, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, który uderzył w bok przejeżdżającego pociągu. Nikt z podróżujących pociągiem 26 osób nie odniósł obrażeń, a jedynym poszkodowanym okazał się kierowca ciężarówki, któremu strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy i następnie przekazali załodze karetki pogotowia ratunkowego. W dalszej kolejności strażacy pomogli podróżującym pociągiem opuścić bezpiecznie pojazd i przejść do podstawionego przez służby kolejowe autobusu, którym wyruszyli w dalszą podróż. Łącznie w akcji zaangażowanych było 8 pojazdów i 28 strażaków.

Policja:

Na niestrzeżonym, oznakowanym przejździe kolejowym w gminie Granowo na drodze powiatowej w kierunku miejscowości Bielawy doszło do groźnie wyglądającej kolizji drogowej z udziałem szynobusu relacji Wolsztyn – Poznań oraz pojazdu ciężarowego.Kierowca ciężarówki prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, nie wyhamował przed przejazdem kolejowym i uderzył w przejeżdżający pociąg. Ostatecznie nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawcy tej groźnej kolizji policjanci zatrzymali prawo jazdy.

12 lutego br. ok. godz. 7:30 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pojazdu ciężarowego z pociągiem. Według ustaleń policjantów z grodziskiego Ogniwa Ruchu Drogowego wynika, że kierujący pojazdem ciężarowym marki Scania, 45-leni mieszkaniec powiatu szamotulskiego najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze oraz nie stosując się do znaku pionowego „STOP” doprowadził do zderzenia z nadjeżdżającym posiągiem typu szynobus relacji Wolsztyn – Poznań.

Znacznym zniszczeniom naszczęście uległy tylko uczestniczące w zdarzeniu pojazdy. Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Pociągiem podróżowało 28 osób, jednakże żadne z tych osób nie wymagało opieki szpitalnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy do czynienia z kolizją drogową, w której sprawca nie tylko zostaje ukarany stosownym mandatem karnym, ale i w tym przypadku traci również prawo jazdy na określony czas. Z pewnością mogło dojść do znacznie większej tragedi, dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w godzinach wczesnorannych, gdzie w wielu miejscach w obecnych warunkach może dochodzić do oblodzeń nawierzchni jezdni. Ostrożności nigdy nie za wiele,zwłaszcza kiedy zbliżamy się do jakichkolwiek przejazdów kolejowych.
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
(Visited 613 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz