„Chcemy budować silne państwo”- mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Szamotuł. [ZDJĘCIA]

Będę mobilizować rząd, żeby projekty zapowiedziane na konwencji Zjednoczonej Prawicy, powstały jak najszybciej – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Szamotuł. Zdaniem Prezydenta elementami silnego państwa są bowiem m.in. dobrze wykształcona młodzież i silna rodzina.


Prezydent Andrzej Duda odwiedził w poniedziałek Szamotuły w województwie wielkopolskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami oraz samorządowcami.

Witając się z zebranymi na błoniach Zamku Górków mieszkańcami, powiedział, że „w działaniach, które zostały podjęte przez rząd, przeze mnie, Polska rzeczywiście zmienia się na lepsze”. – Dla mnie na lepsze, to znaczy, że w przeciętnej polskiej rodzinie żyje się lepiej, to jest kwestia najistotniejsza – zaznaczył Prezydent.

Odnosząc się do zapowiadanych przez rząd nowych programów, które mają m.in. wspierać życie polskich rodzin, powiedział: – Chcemy (…) budować silne państwo. Silne państwo to dobrze wychowana, dobrze wykształcona młodzież. Silne państwo to praca, a więc bezpieczna rodzina – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że poza niskim bezrobociem, bardzo zależy mu na wzroście płac w Polsce. Prowadzi to bowiem do wzrostu jakości życia przeciętnej polskiej rodziny.

– Cieszę się, że rząd zapowiedział nowe programy wspierające polską rodzinę, nowe programy wspierające matki wychowujące dzieci – wyliczał Prezydent, który pozytywnie ocenił także zobowiązanie przyznania emerytur kobietom, które urodziły czworo dzieci.

Według Prezydenta RP na pochwałę zasługują również pomysły wypłacania 300 zł na wyprawkę dla uczniów oraz projekty przygotowane dla małych i średnich przedsiębiorców.

– Wierzę w to, że będę mógł te ustawy zobaczyć na swoim biurku, wierzę w to, że będę mógł je podpisać, ale zapowiadam także, że będę mobilizował rząd do tego, żeby one powstały jak najszybciej – deklarował Andrzej Duda.

W sobotę podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, nowy fundusz dróg lokalnych w wysokości co najmniej 5 mld zł, a także obniżkę składek ZUS dla małych firm. W planach znalazł się też program „Mama+”, który przewiduje m.in. premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka i darmowe leki dla kobiet w ciąży.

Zdaniem Prezydenta RP elementem budowy silnego, nowoczesnego państwa jest także „dobra konstytucja”. – Wierzę, że taka konstytucja powstanie i mam nadzieję, że będzie to konstytucja taka, jakiej Państwo będziecie chcieli i że odpowiecie Państwo na pytanie, jakiej konstytucji chcecie jeszcze w tym roku – w roku 2018 – w referendum, które będzie wskazywało kierunki, w jakim powinna iść polska konstytucja – mówił Andrzej Duda, zwracając się do uczestników spotkania.

Prezydent przekonywał, że powinna powstać nowa konstytucja, ponieważ ta obecnie obowiązująca – jako konstytucja okresu przejściowego – nie odpowiada wyzwaniom nowoczesnego państwa. Przekonywał, że ustawa zasadnicza powinna zostać w wielu elementach uzupełniona, wzmocniona i zmieniona.

Andrzej Duda nawiązał także to obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Namawiał mieszkańców, by pamiętali o swoich przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Przypominał, że to jeden z nielicznych polskich zrywów, który zakończył się zwycięstwem. Przypomniał także m.in. postać pochodzącego z Szamotuł ppłk. Maksymiliana Ciężkiego – powstańca wielkopolskiego, oficera wojsk polskich, który jako dowódca Biura Szyfrów polskiego wywiadu brał udział w pracach nad złamaniem kodu Enigmy.

–  Chciałbym, żebyście ich wspominali, żeby ta tradycja była wzmacniana, bo to ważny element budowy silnego państwa – apelował.

Wcześniej Prezydent RP złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie. W Zamku Górków  obejrzał unikatową kolekcję ikon, a także spotkał się z samorządowcami, przedstawicielami społeczności lokalnej oraz posłami. Następnie od burmistrza Włodzimierza Kaczmarka otrzymał  statuetkę  „Wieży 2018”. To lokalne wyróżnienie przyznawane osobom za ich szczególną działalność w różnych dziedzinach życia. (BZ/PAP)Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript. 

(Visited 129 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz