Areszt za znęcanie się nad babcią i inne przestępstwa
14 października br. do siedziby gnieźnieńskich policjantów zgłosiła się 79-letnia mieszkanka powiatu gnieźnieńskiego . Seniorka złożyła zawiadomienie o znęcaniu się nad nią przez jej 32-letniego wnuka.
Wnusio podduszał ją poduszką, szarpał, używał wobec niej słów wulgarnych, nagrywał telefonem, groził pozbawieniem życia. Działo się to od dwóch lat, od kiedy mężczyzna z nią zamieszkał.
Sprawą zajął się policjant kryminalny, który po przesłuchaniu świadków potwierdził słowa pokrzywdzonej. Jedynym sposobem, by zapewnić kobiecie spokój i bezpieczeństwo było odizolowanie awanturnika od pokrzywdzonej, w związku z czym jeszcze tego samego dnia 32-latek został zatrzymany. Podczas przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń mundurowi znaleźli 7,5 grama suszu roślinnego, który po wstępnym badaniu przez technika kryminalistyki został zakwalifikowany jako konopie indyjskie.
16 października sprawca został doprowadzony do prokuratora, który po przeanalizowaniu materiału dowodowego zadecydował o wszczęciu śledztwa, z uwagi na podeszły wiek seniorki. Do postępowania włączono materiały dotyczące stalkingu 32-latka wobec byłej partnerki oraz stosowania przez niego gróźb wobec najbliższych członków rodziny kobiety. Sprawca nękał kobietę telefonami, SMS-ami, przelewani BLIK z wiadomościami, niepokoił w miejscu pracy oraz najbliższym otoczeniu.
Prokurator przedstawił zatrzymanemu łącznie 5 zarzutów dotyczących znęcania się fizycznego i psychicznego nad babcią, stalkingu, posiadania narkotyków, gróźb karalnych wobec ojca byłej partnerki i gróźb karalnych wobec matki byłej partnerki.
Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec 32-latka środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztowania.
Podejrzany był wielokrotnie karany. Działał w warunkach recydywy, za powyższe przestępstwa grozić mu może nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Każdy, kto słyszy odgłosy awantury za ścianą może zareagować i pomóc osobom pokrzywdzonym przemocą przeciwstawić się agresorowi. Wystarczy zadzwonić, nawet anonimowo, na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie policjanci sprawdzą, a jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmą stosowne kroki prawne, aby przeciwdziałać przemocy domowej lub innym czynom zabronionym.
Kogo należy powiadomić: ·
– policję;
· pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
· żołnierza Żandarmerii Wojskowej (w sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową);
· pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
· asystenta rodziny;
· nauczyciela wychowawcę będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
· osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny;
· przedstawiciela gminnej komisji rozwiązania problemów alkoholowych
; · pedagoga, psychologa, terapeutę będącego przedstawicielem jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, olicji oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych.
asp. szt. Anna Osińska