Akt oskarżenia przeciwko policjantom. Wywieźli mężczyznę do lasu i tam pozostawili. Następnego dnia znaleziono jego zwłoki

Akt oskarżenia przeciwko policjantom Komisariatu Policji w Pobiedziskach

W dniu 9 maja 2017r. pełniący służbę patrolową funkcjonariusze Komisariatu Policji w Pobiedziskach Karolina F. o Filip S. zostali wezwani na interwencję do mężczyzny, który leżał bez przytomności na poboczu przy drodze.


Po przybyciu na miejsce policjanci, których służba miała się niedługo zakończyć nie podjęli żadnych działań mających na celu ustalenie w sposób pewny jego stanu zdrowia i stopnia nietrzeźwości, nie zapewnili mu opieki medycznej oraz nie udokumentowali w notatniku służbowym faktycznego przebiegu przeprowadzonych czynności. Umieścili natomiast Piotra M. w radiowozie, po czym wywieźli go bez wbrew jego woli do lasu w okolicach Pobiedzisk i tam pozostawili. Następnego dnia mężczyzna został znaleziony martwy w pobliżu miejsca, gdzie został pozostawiony.
Powołani w sprawie biegli z Zakładu Medycyny Sądowej nie stwierdzili, by śmierć pokrzywdzonego nastąpiła w wyniku bezpośredniego działania oskarżonych funkcjonariuszy. W toku śledztwa ustalono również, że w dniu 9 maja 2017r. ci sami policjanci nie wykonali nakazu zatrzymania i doprowadzenia innej osoby do Sądu Rejonowego w Gnieźnie mimo, iż ustalili jej miejsce pobytu.

W skierowanym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu w dniu 4 lutego 2019r. do Sądu Rejonowego w Gnieźnie akcie oskarżenia funkcjonariusze zostali oskarżeni o dwa czyny, to jest niedopełnienie obowiązków służbowych podczas przeprowadzanej interwencji w stosunku do Piotra M., bezprawnego pozbawienia go wolności oraz nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu a także niedopełnienia obowiązków w związku z realizacją nakazu zatrzymania oskarżonego.

Za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

(Visited 1 057 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz