Agnieszka Holland gościem debaty „Sztuka wobec ideologii” na Placu Wolności [ZDJĘCIA, FILM]

SZTUKA WOBEC IDEOLOGII

W sobotę 29 sierpnia br. odbyła się ostatnia debata tegorocznej Malty! O Sztuce wobec ideologii na Placu Wolności w Poznaniu dyskutowali Agnieszka Holland, prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells, Alicja Biała, Szymon Ossowski, Karolina Lewicka oraz Michał Merczyński.

Spory i dyskusje na temat sztuki zawsze są częścią szerszej debaty wokół sytuacji politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej danego kraju.


W czasie kryzysu, jakimi są wojny kulturowe, nabierają jednak szczególnej mocy. Od kilku lat politycy próbują przewartościować polski krajobraz społeczny: przejmują instytucje, uciszają głosy, podważają autonomiczność sztuki. Punktem wyjścia do rozmowy o sztuce wobec ideologii był precedensowy proces, jaki Fundacja Malta wytoczyła Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego z powodu niewypłaconej dotacji dla festiwalu w 2017 roku, kiedy jednym z kuratorów był Oliver Frljić. Fundacja, wspierana przez prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells, wygrała w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a 8 lipca 2020 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o oddaleniu apelacji MKiDN. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta zaległe 300 tys. zł.

Gośćmi debaty Sztuka wobec ideologii byli: Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, jedna z najważniejszych europejskich postaci kina; Wojciech Marchwicki – adwokat w kancelarii Hogan Lovells, absolwent prawa i historii na UAM oraz Harvard Law Scholl; Adam Klepczyński – prawnik w Programie Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, wspólnie z Wojciechem Marchwickim reprezentowali Fundację Malta w procesie z MKiDN; Alicja Biała – artystka wizualna, ilustratorka, graficzka; Szymon Ossowski – politolog i medioznawca, profesor uczelni w Zakładzie Komunikacji Społecznej UAM. Rozmowę poprowadzą Karolina Lewicka – dziennikarka Radia TOK FM oraz Michał Merczyński – prezes Fundacji Malta i dyrektor Malta Festival Poznań.

/malta-festival.pl/

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl

(Visited 148 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz