AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
Poznań, 17 września 2024 r.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 8:00
Aktualnie w województwie wielkopolskim żaden z powiatów nie jest objęty ostrzeżeniem meteorologicznym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące wezbrania rzek 2 i 3 stopnia.
KW PSP Poznań odnotowała w ciągu ostatniej doby 70 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi (pompowanie wody z piwnic i posesji oraz kontrola stanu wałów). W dniu
16.09.2024r. straż pożarna prowadziła działania w Odolanowie (pompowanie wody i wzmacnianie wałów)oraz w m. Konary w pow. rawickim (pompowanie wody z pól w związku z zagrożeniem zalania kilku gospodarstw).
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 191 cm oraz na rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody wynosi obecnie 248 cm wody, a jej stan alarmowy to 190 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzeceSwędrnia (Dąbe) – stan wody 237cm, stan ostrzegawczy 220 cm,na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 285 cm, stan ostrzegawczy 250 cm, na rzece Czarna Struga (Trąbczyn) – stan wody 199 cm, stan ostrzegawczy 180 cm, na rzece Łużyca (Kraszewice) – stan wody 256 cm, stan ostrzegawczy 240 cm, na rzece Polski Rów (Rydzyna) – stan wody 206 cm, stan ostrzegawczy 200 cm oraz na rzece Ołobok (Ołobok) – stan wody 222 cm, stan ostrzegawczy 220 cm.
Od godzin popołudniowych sytuacja w regionie wodnym Warty zróżnicowana: stany wody zarówno ze wzrostem, spadkiem, lokalnie wahaniami bądź stabilne układają się w strefach od niskich do wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanu ostrzegawczego albo alarmowego.Na Warcie do zbiornika Poraj stany wody z dalszą wyraźną tendencją spadkową z przejściem do strefy stanów średnich. Poniżej do Mstowa spadek stanów wody, dalej do zbiornika Jeziorsko zaznacza się tendencja wzrostowa związana ze spływem wód. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody w strefach od niskich do wysokich: przeważnie spadki, jedynie na dolnej Liswarcie i Oleśnicy i Grabi wzrost o kilka cm, miejscami wahania. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody układają się w strefie niskich, miejscami w średnich: na całej długości na ogół ze wzrostem, lokalnie spadek (Oborniki) bądź stabilizacja. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich, jedynie na Czarnej Strudze, Wrześnicy i Kanale Mosińskim w wysokich: przeważnie ze spadkiem, miejscami wzrost (maksymalnie o około 12 cm – dolny Ner).W zlewni Prosny na ogół dalszy wzrost stanów wody w strefie wysokich, jedynie na górnej Prośnie spadek.
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują rezerwą powodziową.Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie.
Poznań, 16 września 2024 r.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 8:00
Aktualnie w województwie wielkopolskim żaden z powiatów nie jest objęty ostrzeżeniem meteorologicznym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
KW PSP Poznań odnotowała w ciągu ostatniej doby 190 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi, głównie spowodowanych wystąpieniem silnego wiatru (połamane drzewa) oraz przyborem i pompowaniem wody.
Na skutek intensywnych opadów deszczu w godzinach wieczornych w m. Grębów (gm. Rozdrażew, pow. krotoszyński) doszło do zalania ok. 40 domów (podtopione piwnice). Na miejsce został wysłany pluton wojewódzkiegoodwodu operacyjnego PSP z Jarocina z pompą dużej wydajności.
Rozlewisko wody powstałe na skutek intensywnych opadów deszczy spowodowało zablokowanie DK36 w m. Rawicz. Zostały wytyczone objazdy ulicami Rawicza.
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 173 cmoraz na rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody wynosi obecnie 205 cm wody, a jej stan alarmowy to 190 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 235 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 273 cm, stan ostrzegawczy 250 cm, na rzece Czarna Struga (Trąbczyn) – stan wody 196cm, stan ostrzegawczy 180 cm oraz na rzece Łużyca(Kraszewice) – stan wody 250 cm, stan ostrzegawczy 240 cm.
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w umacnianiu wałów rzeki Kuroch i Barycz. Dokonano również inspekcji wałów. Na chwilę obecną sytuacja jest stabilna.
W ciągu 12 godzin na Warcie powyżej zbiornika Poraj oraz poniżej do Częstochowy zaznaczają się spadki, w Kręciwilkuz poniżej poziomu ostrzegawczego. Od Mstowa do zbiornika Jeziorsko kilkucentymetrowy wzrost, w Mstowie powyżej poziomu alarmowego. Również na dopływach Warty do wysokości Częstochowy z wyraźnym spadkiem. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko wzrost o kilka cm w strefie stanów niskich, lokalnie w dolnej średnich. Na dopływach tego odcinka Warty na ogół wzrost przeważnie o kilka-kilkanaście cm, na górnym Nerze spadek o około 50 cm, zmiany w strefie od niskich, średnich, lokalnie w wysokich. W zlewni Prosny stany wysokie, na dolnej Prośnie w średnich, ze wzrostem szczególnie na górnej Prośnie – o około 20-30 cm, na doływach i dolnej Prośnie wzrost o kilka cm.
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie.
Poznań, 15 września 2024 r.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 17:00
W województwie wielkopolskim obowiązuje obecnie 1 stopień ostrzeżenia o burzach dla 16 powiatów (gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki i turecki).
KW PSP Poznań w godzinach 8-17 odnotowała 77 interwencji, głównie spowodowane wystąpieniem silnego wiatru (63 interwencje, połamane drzewa) oraz przyborem i pompowaniem wody (14 interwencji).
Dzisiaj 6 strażaków z Kalisza, Jarocina i Wrześni udało się z trzema agregatami prądotwórczymi do województwa dolnośląskiego do powiatu kłodzkiego. Dwa agregaty pracują przy szpitalu w Kłodzku, a jeden przy Starostwie Powiatowym.Do Nysy w województwie opolskim zostały zadysponowane 2 plutony typu A, w skład których wchodzą samochody gaśnicze, pompy szlamowe, wodery i drobny sprzęt, wraz z 33 strażakami z Piły, Złotowa, Chodzieży, Obornik, Czarnkowa, Jarocina i Poznania.
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 164 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzeceSwędrnia (Dąbe) – stan wody 233cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece rzeceKuroch (Odolanów) – stan wody 186 cm, stan ostrzegawczy 160 cm, na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 262 cm, stan ostrzegawczy 250 cm i na rzece Czarna Struga (Trąbczyn) – stan wody 180 cm, stan ostrzegawczy 180 cm.
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie.
Poznań, 15 września 2024 r.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 8:00
W województwie wielkopolskim obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia o intensywnym deszczu dla powiatu kępińskiego. Ostrzeżeniem 1 stopnia zostało objętych 5 powiatów (kaliski, Kalisz, ostrowski, ostrzeszowski i turecki).
KW PSP Poznań odnotowała łącznie w poprzedniej dobie 193 interwencje, głównie spowodowane wystąpieniem silnego wiatru (182 interwencje, połamane drzewa) oraz pompowaniem wody (11 interwencji).
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 160 cm. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Swędrnia (Dąbe) – stan wody 232 cm, stan ostrzegawczy 220 cm, na rzece rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 183 cm, stan ostrzegawczy 160 cm i na rzece Polska Woda (Bogdaj) – stan wody 259 cm, stan ostrzegawczy 250 cm.
Od godzin wieczornych w regionie wodnym Warty największe zmiany w części południowej – w zlewni górnej Warty (powyżej oraz poniżej zb. Poraj, woj. śląskie) i Prosny notuje się przeważnie stabilne stany wody bądź nieznaczne wzrosty lub wahania stanów wody w strefie stanów niskich i średnich.Na Warcie do zbiornika Poraj wzrost stanów wody (ok. +40-70) w strefie wysokich, w Kręciwilku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego (dobowy wzrost rzędu około 130 cm w Lgocie Nadwarcie). Poniżej do Częstochowy maksymalnie ok +60 cm (m.Słowik), stany wysokie, dalej do Jeziorska stabilne, z kilkucentymetrowym wzrostem, stany wody w strefie stanów niskich. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody w strefie od niskich do wysokich: przeważnie od kilku do kilkudziesięciu cm. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko sytuacja stabilna, stany wody układają się w strefie niskich: przeważnie z niewielkim wzrostem bądź wahaniami. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich, jedynie na Kanale Mosińskim (Kościan) i Czarnej Strudze (Trąbczyn) w wysokich (6 cm poniżej ostrzegawczego): przeważnie ze wzrostem (maksymalnie na górnym Nerze około + 40 cm) lub wahaniami. W zlewni Prosny stany średnie, bądź wysokie ze wzrostem, miejscami wahaniami, największy wzrost na górnej Prośnie (Gorzów Śląski +40 cm). Na Swędrni (Dębe) stabilizacja.
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej, w tym również zbiornik w Jeziorsku. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 9:00
W województwie wielkopolskim obowiązuje ostrzeżenie 3 stopnia o intensywnym deszczu dla powiatu kępińskiego.
KW PSP Poznań odnotowała za dobę 13.09.2024 r. 45 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi (w tym 23 to przybory wód/pompowania).
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 141 cm, z kolei na rzece Swędrnia (Dąbe) odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego (220 cm), gdzie stan wody wynosi 231cm, a także na rzece Kuroch (Odolanów) – stan wody 168 cm (stan ostrzegawczy 160 cm).
Na Warcie do zbiornika Poraj wzrost stanów wody (ok. +50 cm) ze strefy stanów niskich do wysokich. Poniżej do Częstochowy ok +30 cm (dolna strefa stanów średnich) wzrost stanów wody związany ze zwiększeniem odpływu ze zbiornika, dalej do Jeziorska stabilne stany wody w strefie stanów niskich. Na dopływach tego odcinka Warty stany wody w strefie niskich i średnich: przeważnie stabilne, lokalnie z niewielkim wzrostem do ok +20 cm na rz. Myji (Smardzew) albo wahaniami. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko stany wody układają się w strefie niskich: do ujścia Prosny niewielkie wahania, do Śremu kilkucentymetrowy wzrost i dalej na całej długości przeważnie stabilne, lokalnie kilkucentymetrowy wzrost bądź wahania. Na dopływach stany wody układają się głównie w strefie niskich albo średnich, jedynie na Kanale Mosińskim (Kościan) i Czarnej Strudze (Trąbczyn) w dolnej wysokich: przeważnie stabilne, lokalnie niewielkie wahania bądź wzrost, wyjątkiem jest ok +50 cm na Czarnej Strudze. W zlewni Prosny stany średnie, na górnej Prośnie (Gorzów Śląski) i dopływach: Swędrni (Dębe) oraz Ołoboku (Ołobok) w wysokich: niemal w całej zlewni obserwowane są dalsze wzrosty stanów wody do +54 na Ołoboku (Ołobok), miejscowo stabilizacja (górna Prosna).
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej. Pracownicy RZGW Poznań i RZGW Wrocław stale monitorują stan rzek przepływających przez województwo wielkopolskie.
AKTUALIZACJA SYTUACJI METEOROLOGICZNO-HYDROLOGICZNEJ W WOJ. WIELKOPOLSKIM
STAN NA GODZ. 9:00 13.09.2024
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego WUW Poznań informuje o braku zdarzeń spowodowanych sytuacją hydrologiczną. Do powiatu ostrowskiego (KP PSP) w godzinach południowych dotrą samochody PSP z zasobami z wojewódzkiego magazynu przeciwpowodziowego.
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk uczestniczyła w odprawie ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska, która odbyła się o godz. 8:00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna w Wielkopolsce w chwili obecnej stanowi mniejsze zagrożenie niż w pozostałych województwach objętych ostrzeżeniami RCB.
W województwie wielkopolskim obowiązują ostrzeżenia 2 stopnia o intensywnym deszczu dla 20 powiatów (gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński) oraz 3 stopnia dla powiatu kępińskiego.
W związku z sytuacją pogodową KW PSP Poznań odnotowała 18 interwencji (głównie połamane gałęzie drzew, 1 zalana piwnica w m. Wyrzysk, pow. pilski). Brak ewakuacji oraz osób poszkodowanych.
Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego na rzece Barycz w gminie Odolanów, gdzie stan wody wynosi 127 cm. Obecnie w regionie wodnym Warty sytuacja hydrologiczna jest stabilna. Na Warcie do zbiornika Jeziorsko stany wody w strefie niskich. Na dopływach stany wody w strefie średnich, miejscowo niskich: stabilne, lokalnie niewielkie wahania, bądź wzrost. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości stany wody w strefie niskich: do ujścia Prosny kilkucentymetrowe wahania, bądź wzrost, dalej stabilne, lokalnie kilkucentymetrowe zmiany. Na dopływach stany wody stabilne głównie w strefie średnich, lokalnie niskich, jedynie na Kanale Mosińskim kilkucentymetrowy wzrost w dolnej strefie stanów wysokich. Na Prośnie stany wody w strefie średnich bądź niskich: przeważnie stabilnie, niemniej jednak na górnej Prośnie oraz na dopływach zaznacza się niewielki wzrost.
Obiekty hydrotechniczne w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu są przygotowane, a zbiorniki dysponują pojemnością rezerwy powodziowej.
Uwaga! Wielkopolska przygotowuje się na intensywne opady
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla czterech województw dotyczący planowanych intensywnych opadów deszczu. Ostrzeżenie dotyczy również 21 powiatów w Wielkopolsce.
Od czwartku (12 września) do poniedziałku (16 września) znajdziemy się w oddziaływaniu niżu genueńskiego, nazwanego Boris.
W najbliższych dniach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje intensyfikację zjawisk pogodowych, w szczególności intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, w tym również w województwie wielkopolskim.
W związku z sytuacją meteo-hydrologiczną istnieje także prawdopodobieństwo lokalnych wezbrań i podtopień. Prognozowane są również bardzo szybkie wzrosty stanów wody od strefy niskiej, aż po okresowe przekroczenie stanu alarmowego. Największych przyrostów wody możemy spodziewać się w piątek i sobotę.
Mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową zalecamy śledzenie aktualnych ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych.
W godzinach południowych planowane jest posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk,z udziałem służb, a także wideokonferencja z samorządowcami z południowej Wielkopolski w celu omówienia działań prewencyjnych.