99. rocznica i Bieg Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – informacje komunikacyjne

W związku z obchodami 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz specjalnym biegiem nastąpią okresowe zmiany w komunikacji publicznej. O 16:40, w hołdzie Powstańcom, autobusy i tramwaje staną na 1 minutę.


– Zatrzymane zostaną nie tylko tramwaje i autobusy MPK Poznań, ale także, na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego, autobusy przewoźników gminnych, których pojazdy będą znajdowały się na terenie miasta. Cześć Powstańcom zostanie oddana w pojazdach: Transkom Czerwonak, Translub Luboń, Kombus Kórnik, PUK Komorniki, ROKBUS Rokietnica, ZKP Suchy Las, TP Bus Tarnowo Podgórne oraz ZK Kleszczewo – informuje Agnieszka Smogulecka z ZTM.

W związku z uroczystościami przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, i zamknięciem dla ruchu ul. Wierzbięcice, w godzinach od około 10:00 do 13:00 tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy ulicą Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, a jedynie z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 10:50 do 12:45.

W związku z uroczystościami i przemarszem począwszy od ok. godz. 9:30 planowane jest zamknięcie odcinka ul. Wierzbięcice przy pomniku Powstańców Wielkopolskich od ul. Księdza Jakuba Wujka do ul. Królowej Jadwigi i skierowanie tramwajów objazdem przez ul. Dolna Wilda oraz zajęcie jednego pasa ruchu na południowej jezdni ul. Matyi i Królowej Jadwigi w rejonie skrzyżowania z ul. Wierzbięcice.

Czasowe wstrzymanie ruchu na czas przejścia uczestników przemarszu od ok. 12:00 do 12:45:
– na skrzyżowaniu ul. Matyi, Królowej Jadwigi i al. Niepodległości;
– na ulicach krzyżujących się z ul. Ratajczaka: Kościuszki, Ogrodowej, Powstańców Wielkopolskich,
– na ul. Ogrodowej oraz skrzyżowaniu ul. Ogrodowej z ul. Piekary, Długą, Krysiewicza,
– na ul. Piekary oraz na skrzyżowaniu z ul. Święty Marcin,
– na ul. Święty Marcin, Al. Marcinkowskiego, Sierocej, Starym Rynku, Koziej.
– wstrzymanie ruchu tramwajowego na Al. Marcinkowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Podgórną.

Podczas przemarszu chwilowo będzie wstrzymana możliwość wyjazdu z miejsc postojowych na trasie pochodu. W centrum miasta wytyczone zostaną objazdy ulic wyłączonych z ruchu na czas uroczystości.

Bieg Powstania Wielkopolskiego 


Trasa biegu Powstania Wielkopolskiego prowadzić będzie ulicami: pl. Wolności (start) – 27 Grudnia – Gwarna – Św. Marcin – Kościuszki – Taczaka – Ratajczaka – Ogrodowa – Długa – Garbary – Małe Garbary – Wolnica – Św. Wojciech – Działowa – Wolnica/Solna – Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności/27 Grudnia (meta). Zawodnicy mają do pokonania dwie pętle.

W związku z biegiem, który odbywać się będzie w centrum miasta, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej i autobusowej. W godzinach od około 16.00 do 21.00 zmienionymi trasami kursować będą tramwaje linii nr 5, 13 i 16 oraz autobusy linii nr 51, 60 i 63. Na ul. Garbary zmienione zostaną lokalizacje przystanków autobusowych.

W tych samych godzinach wprowadzone również będą  zmiany organizacji ruchu dla kierowców. Na czas trwania biegu ruch dwukierunkowy z ograniczeniami odbywać się będzie ulicami: Piekary (od ul. Św. Marcin do ul. Ogrodowej), Długa (od ul. Strzeleckiej do ul. Garbary ruch jednym pasem w jednym kierunku), Garbary (od ul. Małe Garbary/Wyszyńskiego do ul. Długiej ruch jednym pasem w jednym kierunku).
Wyłączone z ruchu zostaną następujące odcinki ulic:
– ul. 27 Grudnia (od Al. Marcinkowskiego do ul. Gwarnej/Mielżyńskiego),
– ul. Św. Marcin (od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka),
– ul. Kościuszki (od ul. Św. marcin do ul. Taczaka),
– ul. Taczaka (od ul. Kościuszki do ul. Ratajczaka),
– ul. Ratajczaka (od ul. Taczaka do ul. Ogrodowej),
– ul. Ogrodowa (od ul. Ratajczaka do ul. Strzeleckiej),
– ul. Małe Garbary (od ul. Garbary do ul. Wolnica),
– ul. Św. Wojciech (od ul. Wolnica do ul. Księcia Józefa),
– ul. Działowa (od ul. Św. Wojciech do ul. Wolnica),
– ul. Wolnica (od ul. Działowej do ul. Solnej),
– Al. Marcinkowskiego (jezdnia zachodnia od ul. Solnej do ul. 27 Grudnia).


Na skrzyżowaniach na trasie biegu wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne i utworzone zostaną „śluzy” umożliwiające przejazd w poprzek trasy biegu. Ruch na skrzyżowaniach – w tym ruch autobusów komunikacji miejskiej i kursujących stałymi trasami tramwajów – sterowany będzie ręcznie i przepuszczany przez „śluzy” w miarę możliwości przez uprawnione służby policji i Nadzoru Ruchu MPK. Chwilowo utrudniony może być też dostęp do miejsc parkingowych i pojazdów zaparkowanych na trasie biegu oraz włączanie się do ruchu na wyjazdach z parkingów i posesji.
Objazd północnej części trasy biegu poprowadzono ulicami: Garbary / Małe Grabary / Północna – Armii Poznań – Pułaskiego – Przepadek – al. Niepodległości.

Objazd południowej części trasy biegu poprowadzono ulicami: Św. Marcin / Piekary – Al. Marcinkowskiego – pl. Wolności – 3 Maja – pl. Cyryla Ratajskiego – Libelta – al. Niepodległości.

Przywracanie stałych tras autobusowych i tramwajowych oraz otwarcie ulic dla samochodów odbywać się będzie na bieżąco po uzgodnieniu z policją.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w komunikacji publicznej 27 grudnia można znaleźć na stronie:     http://ztm.poznan.pl/pl/komunikaty/99-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego-27-grudnia-o-godz-16-40-na-minute-zatrzymaja-sie-autobusy-i-tramwaje

Szczegółowy program obchodów 99. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego znajduje się na stronie: http://www.poznan.pl/mim/info/news/rocznica-powstania-wielkopolskiego,113609.html

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl(Visited 100 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz