9 pomysłów na weekend w Poznaniu

Jesteś fanem sztuki lub kultury? A może interesujesz się historią Wielkopolski? Jeśli tak, to weekend w Poznaniu jest zdecydowanie dla Ciebie. Możesz uczestniczyć m.in. w nocnym zwiedzaniu Zamku czy wystawie wyrobów sztuki afrykańskiej.


Dowiesz się także, jak oswoić stres. A jeśli brakuje Ci magii świąt, możesz wziąć udział w koncercie kolęd.

1. Świat obrazów

Już w sobotę 27 stycznia o godzinie 11.15 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się kolejny wykład z serii Świat obrazów. Cykl ten ma w ciekawy sposób zaprezentować dzieła z kolekcji muzeum. Tym razem dr Maria Gołąb opowie o dziele Artura Nachta-Samborskiego pt. „Akt z twarzą w cieniu”.

Obraz, który został namalowany około 1929 roku w Paryżu, odwołuje się do trzech środowisk, w których przebywał autor: do Krakowa, Berlina i Paryża, dlatego widać w nim duży wpływ zarówno sztuki polskiej, jak i francuskiej, a także niemieckiej. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Więcej informacji dostępnych na stronie muzeum: http://www.mnp.art.pl/wydarzenia/

2. Bieg śladem Mielżyńskich po Poznaniu

W piątek o godzinie 16 Agnieszka Murawska podczas przemarszu po ulicach Poznania będzie opowiadać o związku rodziny Mielżyńskich ze stolicą Wielkopolski. Bieg ma zachęcić do udziału w wystawie „Seweryn Mielżyński (1804-1872)” odbywającej się w Muzeum Narodowym. Główny bohater przemarszu i wystawy to artysta, a także polityk zasłużony dla Poznania. Był on również kolekcjonerem sztuki, dlatego jego bogata kolekcja dzieł jest z pewnością warta zobaczenia. Udział w przemarszu jest bezpłatny, a zbiórka przed nim odbędzie się o 15.45.

Szczegóły dostępne na stronach muzeum: http://www.mnp.art.pl/wydarzenia/

3. Babi Targ

Kolejna edycja Babiego Targu odbędzie się już w niedzielę.


W Hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich kobiety będą mogły obejrzeć, a także kupić ubrania z tzw. zimowego wietrzenia szaf. Na wydarzeniu pojawi się również sekcja Mami Babi Targ, na którym będzie można zakupić ubrania ciążowe, a także ciuchy i akcesoria dziecięce. Babi targ będzie otwarty od 12 do godziny 16, a bilety w cenie 5 złotych można nabyć w dniu imprezy, tuż przed wejściem na wydarzenie.

Więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/events/580720162290020/

4. Nocne zwiedzanie Zamku

Zamek to jedna z najbardziej niezwykłych budowli Poznania. Rezydencja powstała w 1910 roku i od tamtej pory pełni rozmaite funkcje w życiu miasta, dlatego warto zwiedzić ją, a przy okazji poznać jej historię. Nocne zwiedzanie Zamku to wyprawa z przewodnikiem, która przeniesie uczestników w przeszłość, a dzięki nocnej porze nada zwiedzaniu niesamowitą aurę i niepowtarzalny klimat. Podróż w przeszłość rozpocznie się w sobotę o godzinie 21 w CK Zamek, a cena udziału w wyprawie to 15 złotych.

Szczegóły na: http://ckzamek.pl/wydarzenia/227-nocne-zwiedzanie-zamku/

5. Jak oswoić stres?

Ludzie przez cały czas dążą do poprawy warunków swojego życia, a także są zmuszeni do podejmowania niezliczonej liczby łatwiejszych, a także trudniejszych decyzji.


Jednocześnie jednak poprzez ciągłe wybory podnoszą oni swój poziom stresu.

Konferencja „Oswoić stres” zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zdrowego Stylu Życia „Twoja Moc” ma pomóc jej uczestnikom w znalezieniu jak najlepszej metody do pozbycia się nadmiaru stresu. Podczas wydarzenia swój wykład poprowadzi dr Beata Pieczyńska specjalizująca się w naukach biologicznych, a także psycholog Bożena Kawicka. Następnym jego etapem będzie debata ekspercka, podczas której specjaliści z różnych dziedzin życia pokażą swoje sposoby na walkę ze stresem. Konferencja odbędzie się w Collegium Da Vinci w sobotę o 9.30.

Więcej informacji dostępnych na: http://www.poznan.pl/mim/events/oswoic-stres-konferencja-w-poznaniu,99556.html

6. Wystawa wyrobów sztuki afrykańskiej

Palmiarnia Poznańska w sobotę zaprasza na otwarcie wystawy wyrobów sztuki afrykańskiej. W trakcie jej trwania będzie możliwość zobaczenia masek czy figurek przywiezionych z m.in. z Mozambiku, Tanzanii, Kongo czy Ugandy. Wśród niepowtarzalnych eksponatów wykonanych  z hebanu, mahoniu czy drewna tekowego uczestnicy będą mogli znaleźć maseczki z Selby, wykorzystywane do rytuałów inicjacji czy opiekuńcze duszki z gliny, pochodzące z plemienia Yau. Wystawa potrwa do 25 lutego.

Więcej szczegółów dostępnych na: http://palmiarnia.poznan.pl/pl/

7. Republika Czarnego Rytmu

Tematem przewodnim koncertu odbywającego się w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek o godzinie 19 będą utwory funkowe i soulowe przygotowane w aranżacji Tomasza Citaka. Zaprezentują je uczniowie ze szkoły muzycznej Republiki Rytmu, a towarzyszył im będzie kwartet smyczkowy. Łącznie wystąpi około 60. uczniów w 14. składach muzycznych. Cały dochód z koncertu będzie przekazany na leczenie Jeremiego Boczko. Koszt udziału w koncercie to 25 złotych.

Dalsze informacje dostępne na : http://ckzamek.pl/wydarzenia/2537-koncert-charytatywny-republika-czarnego-rytmu/

8. Koncert kolędowy

Tęsknisz za świętami Bożego Narodzenia? Brak Ci charakterystycznych, melodyjnych kolęd? Dzięki koncertowi MOST-u w poznańskiej Farze masz możliwość jeszcze raz poczuć magię świąt. W niedzielę o godzinie o 13.30 MOST, czyli Miła Orkiestra Smyczkowych Transformacji przeniesie Cię w bożonarodzeniowy klimat. MOST to grupa, której uczestnicy nauczyli się gry na skrzypcach już jako osoby dorosłe, co przeczy stereotypom, że gry na tym instrumencie można nauczyć się tylko w dzieciństwie. Pokazuje ona, że można spełnić swoje marzenia niezależnie od wieku.

Więcej informacji dostępnych na : https://www.facebook.com/events/191811618071762/

9. Weekend w poznańskim zoo

Najmłodsi mieszkańcy Poznania sobotę i niedzielę z pewnością chcieliby spędzić w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Tam będą czekały na nich niezwykłe atrakcje. Będą mogli spotkać się ze słoniami, fokami czy zobaczyć, jak wygląda śniadanie makaków japońskich. Poznają również historię najmłodszego oślego mieszkańca zoo, czyli osiołka Quadro.

Więcej szczegółów dostępnych na : https://www.facebook.com/Zoo-Pozna%C5%84-Official-Site-1475315479348773/

Dominik Jagiełło/biuro prasowe/poznan.pl
This slideshow requires JavaScript.(Visited 140 times, 1 visits today)

Leave a Reply