40 lecie powstania NSZZ Solidarność
Podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie oraz działacz solidarnościowy Ziemi Pleszewskiej Edward Kubisz, były naczelnik Urzędu Rejonowego i były pierwszy starosta pleszewski po reformie administracyjnej z 99 roku uczestniczyli w gdańskich obchodach z okazji 40- lecia powstania NSZZ Solidarność i 50-lecia wydarzeń Grudnia 70′. Organizatorem uroczystości była Komenda Główna OHP.
Uroczyste obchody zostały zainaugurowane mszą świętą w Bazylice św. Brygidy, na której homilię wygłosił ks. prałat Jarosław Sroka- na co dzień Krajowy Duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy. Podczas nabożeństwa z rąk Stefana Kukowskiego- Wielkiego Mistrza Orderu Św. Stanisława medale Roku Świętego Jana Pawła II otrzymał
Stanisław Szwed- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ksiądz prałat Jarosława Sroka oraz Komenda Główna OHP. W imieniu Hufców odznaczenie odebrał Komendant Główny Bogdan Ścibut. Gdańskie obchody stały się też okazją do spotkania młodzieży w ramach Ogólnopolskiego Spotkania Kapituły Samorządowej OHP. Pleszewskie CKiW z ramienia młodzieży reprezentował uczeń III klasy Szkoły Branżowej Kacper Gluba, a towarzyszył mu wychowawca Paweł Liskowski.
-W rocznicowych obchodach w Gdańsku udział wzięli też uczniowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP wraz z opiekunami , natomiast Ziemię Pleszewską reprezentował Edward Kubisz. To znany w regionie południowej Wielkopolski działacz solidarnościowy. Przez kilka dekad był związany z samorządem powiatu pleszewskiego. Jest też autorem publikacji pt. „Solidarność Ziemi Pleszewskiej 1980-1990”, wydanej w 2010 roku.– wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Uczestnicy rocznicowych obchodów złożyli też pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 kwiaty, a później przeszli pod Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zwiedzili również miejsce podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku, którym była sala BHP.
fot. Filip Kula, KG OHP
Nota biograficzna:
Edward Kazimierz Kubisz, urodzony 13 lutego 1945 we Włoszczowie. W 1969 roku po ukończeniu Politechniki Poznańskiej, gdzie studiował na Wydziale Elektrycznym – przeprowadził się do Pleszewa, w którym spędził ponad 40 lat swojego życia. Przez kilka dekad był związany z samorządem powiatu pleszewskiego. Jest też autorem publikacji pt. „Solidarność Ziemi Pleszewskiej 1980-1990″, wydanej w 2010 roku.
W latach 80 i 90-tych Edward Kubisz był jednym z liderów opozycji na Ziemi Pleszewskiej. W sierpniu 1980 roku wziął udział w strajku w Ponarze (Fabryka Automatów Tokarskich Ponar-Wrocław Zakład nr 3 w Pleszewie , która od stycznia 1982 została przekształcona w Pleszewską Fabrykę Obrabiarek).Trzy miesiące później, w październiku 1980 roku został członkiem Solidarności, a w grudniu tego samego roku objął funkcję przewodniczącego KZ. Uczestniczył też w pracach Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego w Pleszewie.
W lipcu 1981 roku został członkiem Grupy Negocjacyjnej Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa w Kaliszu. Od lutego do listopada 1981 był członkiem Tymczasowej Rady Pracowniczej w Ponarze. W marcu 1982 roku został sygnatariuszem Apelu 40 pracowników PFO do Komitetu Rady Ministrów, Episkopatu Polski i dyrekcji fabryki ws. uwolnienia internowanych i aresztowanych. Od 14 grudnia 1981 roku do 19 stycznia 1982 był przymusowo urlopowany za swoją solidarnościową działalność. Członek TKZ (Tymczasowej Komisji Zakładowej) „S” w PFO, podziemnego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego w Pleszewie. Był też łącznikiem między TKZ, a MKK oraz TKK Wielkopolska Płd. w Kaliszu. Kolportował podziemne wydawnictwa, m.in. „Bez Cenzury”,
„Tygodnik Mazowsze”,, „Gazety Dźwiękowej”. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, uczestnik akcji plakatowych. Działał też w Duszpasterstwie Ludzi Pracy i Duszpasterstwie Nauczycieli przy klasztorze Sióstr Służebniczek w Pleszewie.W latach 1987-1990 współpracował z Solidarnością Walczącą w Poznaniu. W 1989 współredagował podziemne pismo zakładowe „Solidarność. Famot KZ”.
Swoją karierę zawodową związał przede wszystkim ze służbą społeczeństwu. Był kierownikiem Urzędu Rejonowego w Pleszewie, a po reformie administracyjnej w 1999 roku został pierwszym pleszewskim starostą. Był też radnym powiatowym, Człowiekiem Roku 99, Zasłużonym dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew. Pełnił również funkcję dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy i prezesa Stowarzyszenia Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jest autorem wielu opracowań i publikacji związanych z Ziemią Pleszewską.