300 mln złotych dla poznańskich rodzin

Poznańskie Centrum Świadczeń w mijającym roku wypłacało średnio 25 milionów złotych miesięcznie na świadczenia dla poznańskich rodzin. Poznaniacy złożyli 45 tysięcy wniosków o wsparcie finansowe, większość dotyczyła świadczenia wychowawczego, czyli tak zwanego „500+”.– Po raz pierwszy stanęliśmy przed tak dużym wyzwaniem, ponieważ w jednym momencie skupiły się wszystkie możliwe świadczenia. Przygotowywaliśmy się do akcji świadczeniowej już od lutego, dzięki temu w Poznaniu nie było kolejek i myślę, że nasi klienci byli dobrze obsłużeni – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tegorocznej akcji świadczeniowej do Poznańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło 45 328 wniosków o przyznanie świadczeń: wychowawczego, rodzinnego, alimentacyjnego lub stypendialnego. Większość, bo aż 31 429 dotyczyła świadczenia wychowawczego „500+”. Wnioski były przyjmowane od sierpnia do listopada.

Choć blisko połowa wniosków o przyznanie „500+” wpłynęła drogą elektroniczną, to do sprawnej obsługi tak dużej liczby klientów PCŚ uruchomił 52 stanowiska obsługi. Te zlokalizowane są na terenie całego miasta oraz czynne w dogodnych dla mieszkańców godzinach. 25 stanowisk mieści się w głównej siedzibie PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1, kolejne 25 przy Małachowskiego 10.  Na czas akcji świadczeniowej otwarto również dwa stanowiska w wydziałach Urzędu Miasta przy ul. 28 czerwca 1956r. oraz Libelta 16/20.

– Trzy miesiące, licząc od 1 sierpnia, były kulminacją składania wniosków. Wywiązaliśmy się z tego zadania. Wszystkie świadczenia, w tym „500+” zostały wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. To ważne, by pomóc potrzebującym rodzinom godnie spędzić ten czas – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Od maja trwała też kampania „Umów się, nie czekaj”. Pracownicy urzędu zadzwonili w tym czasie do 17 tys.


mieszkańców i wysłali ponad 10 tys. smsów, aby przypomnieć poznaniakom o możliwości składania wniosków. – Zachęcamy zainteresowanych, by umawiali się na wizytę w konkretnym terminie – podkreśla prezydent Jędrzej Solarski – To usprawnia i znacznie przyspiesza obsługę tak dużej liczby klientów naszego Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Rezerwacji na dogodny dla siebie dzień i godzinę można dokonać telefonicznie (nr 61 646 33 44) lub za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie www.pcs-poznan.pl. Tam też mieszkańcy znajdą wszystkie informacje związane z obsługą wniosków, w tym wzory wypełnionych dokumentów.

Karta Rodziny Dużej

– Zgodnie z prośbami mieszkańców oraz postulatami Rady Rodziny Dużej, podjęliśmy się przyłączenia  poznańskiej Karty Rodziny Dużej do tej ogólnopolskiej. To powoduje, że rodziny mają mniej tych kart w portfelu. Poznański program pozwala zastosować zniżki, a rodziny mogą z niego korzystać na dotychczasowych warunkach za okazaniem karty ogólnopolskiej – wyjaśnia Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ.

Od stycznia 2018 roku poznańska Karta Rodziny Dużej będzie połączona z ogólnopolską Kartą. Dzięki temu uprawnione rodziny wielodzietne nie będą musiały na początku roku składać nowych wniosków o wydanie karty poznańskiej. Wnioski będą musiały złożyć tylko osoby, które nie posiadają karty ogólnopolskiej. Ujednolicone też będą zasady ustalania uprawnień do kart.

Rezygnacja z identyfikatora Karty Rodziny Dużej w postaci plastikowej karty nie oznacza likwidacji poznańskiego programu. Identyfikacja osób uprawnionych do poznańskich zniżek odbywać się będzie na podstawie blankietu ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny po kodzie terytorialnym: 3064011.

Hubert Bugajny/biuro prasowe/poznan.pl
Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

(Visited 133 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz