300 dotacji Poznania na kulturę

Wysokie miejsce Poznania w rankingach miast przyjaznych kulturze nie jest przypadkiem: po rozstrzygnięciu kolejnego konkursu dotacyjnego Wydział Kultury Urzędu Miasta po raz pierwszy w jednym roku przekaże ponad 300 dotacji na projekty kulturalne.


W 2014 roku Miasto Poznań wsparło w konkursach dotacyjnych 81 projektów kulturalnych, w 2015 – 127, w 2016 -165. Rozstrzygnięcie trzeciego, ostatniego w tym roku konkursu przyniosło 58 nowych projektów – łącznie w 2017 roku jest ich 263, co w powiązaniu z ponad 40 udzielonymi już małymi grantami pozwala mówić o rekordowym wsparciu miasta dla niezależnych twórców i animatorów życia artystycznego.

– Tak duża liczba projektów nie jest przypadkiem – z sukcesem zachęcamy do współpracy kolejne środowiska reprezentujące olbrzymie grupy aktywnych poznaniaków. Bardzo cieszę się nie tylko z działań stricte artystycznych, ale też z kilku interesujących projektów społeczno-kulturalnych adresowanych do starszych poznaniaków, takie jak Poznański Przegląd Twórczości Seniorów – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Wśród 58 dotacji znalazły się m.in. pomysły twórców rozwijających się przestrzeni kulturalnych – m.in. Biblioteki Domu Bajek przy Św. Marcinie, Domu Spotkań przy ul. Żydowskiej, galerii Pix.house i Sceny Roboczej na Łazarzu, winogradzkiego Lokalu przy ul. Murawa czy Teatru Cortique na Jeżycach.

Komisja konkursowa zdecydowała o wsparciu zarówno inicjatyw propagujących tradycje kulturowe mieszkańców (festiwal organowy im. Feliksa Nowowiejskiego, działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prace przygotowawcze do Orszaku Trzech Króli, występy w ramach Bigosu Nowogródzko-Wileńskiego, 40. Międzynarodowy Listopad Poetycki),


jak i działania artystyczne wspierające integrację i przeciwdziałanie wykluczeniom poprzez wystawy, warsztaty czy spektakle teatralne (działalność chwaliszewskiego Chóru Czarownic i wydarzenia w ramach Poznańskiego Kongresu Kobiet, warsztaty dla dzieci polskich i romskich w SP 26, warsztaty literackie Write the City, spektakl berlińskiego Gorki Theater).

– Poznań jest otwarty na różne formy artystycznej wypowiedzi, bo gusta współczesnych odbiorców kultury nie są możliwe do zaszufladkowania w kilku niszach. Nie uciekamy też od wspierania pomysłów, które akcentują społeczną rolę kultury – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UMP.

Rozstrzygnięty właśnie konkurs był efektem poprawki budżetowej, przekazującej dodatkowe 1 100 000 złotych na rozwój kultury animowanej przez organizacje pozarządowe. Komisję rekomendującą wybrane projekty tworzą w Poznaniu w połowie przedstawiciele Prezydenta Poznania oraz reprezentanci środowiska pozarządowego.

– W 2017 roku Poznań wyda na współpracę z organizacjami pozarządowymi w kulturze kwotę prawie 13 milionów złotych. Biorąc pod uwagę, że to blisko 15 % całego budżetu miasta na kulturę, Poznań jest pod tym względem liderem w skali całego kraju – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Wydział Kultury

0px;height:600px”
data-ad-client=”ca-pub-7066789617362994″
data-ad-slot=”2968012464″>

(Visited 141 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz