17-latek próbował uciec – „niestety” trafił w ręce patrolowców

17-latek jest podejrzewany o to, że próbował uniknąć kontroli, bo bał się konsekwencji za wykroczenie. Swoją ucieczką spowodował, że będzie odpowiadał również za popełnienie przestępstwa. Za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej polskie prawo przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.


W bieżącym roku zostały znowelizowane przepisy kodeksu karnego. Dodany został między innymi nowy przepis, który odnosi się do ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. Taki czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo, za które grozi nawet do 5 lat więzienia.Na konsekwencje wynikające z podejrzenia popełnienia tego przestępstwa naraził się 17-letni mieszkaniec gminy Szamotuły. 23 października br. policjanci patrolówki podczas służby w Brodziszowie zauważyli kierującego motorowerem marki Yamaha, który na widok radiowozu zaczął zachowywać się nerwowo. Policjanci podejrzewali, iż może on mieć na sumieniu jakieś wykroczenie lub może kierować pojazdem pod wpływem alkoholu, dlatego postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej.

Policjanci użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych, do których motorowerzysta nie zastosował się. Kierujący pojazdem przyśpieszył i skręcił szybko w drogę leśną. Mundurowi ruszyli w pościg. W dukcie leśnym motorowerzysta wywrócił pojazd i uciekł pieszo w las.

Funkcjonariusze stracili z nim kontakt wzrokowy, ale nie zaprzestali poszukiwań. Sprawdzili w policyjnym systemie do kogo należał motorower i trafili szybko prosto do domu uciekiniera. Tam zastali 17-latka, którego rozpoznali jako motorowerzystę. Chłopak przyznał, że to on kierował pojazdem.  Tłumaczył, że uciekał, bo nie ma uprawnień do kierowania motorowerem. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 17-latka, jak się okazało był trzeźwy.

Wobec motorowerzysty prowadzone będą czynności pod kątem kierowania pojazdem pomimo braku uprawnień. Czyn ten stanowi wykroczenie. Poprzez nie zatrzymanie się do kontroli drogowej 17-latek naraził się też na znacznie surowsze konsekwencje, gdyż takie zachowanie jest przestępstwem.

Mężczyźnie może grozić nawet do 5 lat więzienia.Zobacz również …
(Visited 529 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz