160 projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018

Znane już są projekty zakwalifikowane do głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2018. W tym roku poznaniacy będą mogli wybierać spośród 160 propozycji. 9 października ruszy głosowanie, którego wyniki będą znane w listopadzie. Do podziału, pośród zwycięskich projektów, jest aż 18 mln złotych.

Do tegorocznej edycji PBO zgłoszono rekordową liczbę wniosków.


Pracownicy Urzędu Miasta Poznania sprawdzili, czy projekty spełniały wszystkie kryteria, po czym na listę do głosowania trafiło 160 propozycji. To o 32 projekty więcej niż w roku ubiegłym. 47 projektów zakwalifikowanych zostało do listy ogólnomiejskiej, a 113 jako projekty rejonowe. Ich wybranie poprzedził etap opiniowania, który trwał 3 miesiące.

– Znajdzie się pewnie wielu niezadowolonych, których projekty nie znalazły się na liście, ale ściśle trzymaliśmy się określonych przez zespół ds. PBO zasad – informuje Patryk Pawełczak, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta. – Nie opiniowaliśmy pozytywnie projektów, które dotyczyły działek niebędących własnością miejską lub ta własność jest zagrożona. Na ostateczniej liście nie znalazły się również te, które są sprzeczne programami Miasta Poznania lub też ich realizacja jest już zapisana w budżecie miasta lub wieloletnim planie finansowym. Ma to na celu nie dublowanie – dodaje zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Na głównej liście do głosowania poza nazwą, kosztem i numerem projektu będzie również jego skrócony opis. Obok znajdzie się też opinia rad osiedli, dzięki której głosujący będą mogli dowiedzieć się, co o projekcie myślą ich przedstawiciele.

Losowanie list i głosowanie

Podobnie jak w przypadku wyborów parlamentarnych czy samorządowych odbyło się losowanie numerów przypisanych do danego projektu.

– W tym momencie może już ruszyć właściwa kampania, ponieważ każdy z wnioskodawców będzie wiedział jaki jego projekt ma numer.


Na pewno ułatwi to komunikowanie z mieszkańcami i zachęcanie do głosowania na dany projekt – wyjaśnia Patryk Pawełczak.

Upoważniony do głosowania będzie miał do dyspozycji trzy głosy – dwa na projekty rejonowe i jeden na projekt ogólnomiejski. Głosować będzie mógł każdy, kto mieszka w Poznaniu. Wyboru można dokonać elektronicznie, poprzez stronę Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego: www.budzet.um.poznan.pl/glosowanie. Wszystkie trzy głosy trzeba będzie jednak oddać podczas jednej sesji zalogowania. Nie będzie możliwości powrotu, po oddaniu części głosów.

Mieszkańcy Poznania, którzy nie mają dostępu do internetu, będą mogli oddać głos w jednym z 42 stacjonarnych punktów na terenie poznańskich osiedli, gdzie w głosowaniu pomogą im – w razie potrzeby – ankieterzy. Punkty będą otwarte podczas weekendu 21-22 października, w godz. 10-18, a pełną ich listę można znaleźć na stronie PBO. Aby sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, można też wysłać SMS na numer 4320, w treści wpisując swój kod pocztowy. Przez cały czas trwania głosowania będzie można również oddać głos w Centrum Inicjatyw Senioralnych i Centrum Inicjatyw Rodzinnych, w godzinach ich otwarcia.

18 milionów do podziału

W tegorocznej edycji PBO do rozdzielenia jest aż 18 mln złotych. Większość tych pieniędzy, 12 mln zł, zostanie przeznaczonych na projekty rejonowe. Kwota została proporcjonalnie podzielona pomiędzy 13 rejonów Poznania – w zależności od liczby ich mieszkańców i powierzchni. Maksymalna wartość jednego projektu rejonowego to 500 tys. zł (wyjątek stanowi rejon Stare Miasto – 460 tys. zł). Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 6 mln zł, a koszt jednego projektu to maksymalnie 2 mln zł.

Głosowanie potrwa do 30 października, a jego wyniki podane zostaną w listopadzie na oficjalnej gali. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2018 roku.

Więcej szczegółów: www.budzet.um.poznan.pl

Alicja Wesołowska, Ryszard Bączkowski/biuro prasowe

Załączniki

Ulotka i lista punktow glosowania PBO 2018

 

Dodaj komentarz