16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu [ZDJĘCIA, FILM]
W piątek, 7 października o godz. 19.00, w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – odbyła się Inauguracja 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Podczas Koncertu Inauguracyjnego zaprezentowano prapremierowe wykonanie utworu „Nova” ukraińskiej kompozytorki, Victorii Polevej. Utwór, który artystka zadedykowała odwadze swoich rodaków, miał zostać po raz pierwszy zaprezentowany w maju tego roku podczas festiwalu w Ludwigsburgu. Jednak Victoria Polevá wycofała zgodę na prawykonanie z powodu obecności rosyjskich utworów w programie koncertu. Prapremiera kompozycji „Nova” została przesunięta na październikową inaugurację 16. MKS im. H. Wieniawskiego.
Victoria Polevá urodziła się w 1962 roku w Kijowie. Należy do najciekawszych osobowości współczesnej muzyki ukraińskiej. Jej styl został określony przez krytyków jako „sakralny minimalizm” i porównany do twórczości Arvo Pärta, Giji Kanczelego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Polevá komponuje utwory rozmaitych gatunków, często sięgając po teksty religijne. Kompozycje zamawiali u niej między innymi Gidon Kremer i Kronos Quartet.
W piątek 7 października br. w Poznaniu rozpoczął się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Przed nami dwa tygodnie niezapomnianych muzycznych wrażeń. Do Poznania przyjechali młodzi skrzypkowie z 12 krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Od jutra będą prezentować się przed jurorami i publicznością zgromadzoną w Auli Uniwersyteckiej oraz przed ekranami.
O 19:00 w Auli UAM odbył się wyjątkowy Koncert Inauguracyjny podczas którego wystąpiła Veriko Tchumburidze, laureatka I nagrody 15. MSK im. H. Wieniawskiego. Podczas piątkowego wieczoru zabrzmiał także Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 A. Dvořáka oraz Symfonię e-moll „Odrodzenie” op. 7 M. Karłowicza.
Dzień później, 8. października, Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyko z Veriko Tchumburidze wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jest mi bardzo miło, że mogę być z potworem w Poznaniu. (…) Pamiętam doskonale pierwszy dzień, kiedy występowałam na konkursie. Nawet teraz, kiedy o tym mówię, czuję swego rodzaju podekscytowanie – mówiła skrzypaczka podczas dzisiejszego losowania kolejności występów uczestników. – Doskonale zdaję sobie sprawę, że jest to konkurs – czas wypełniony stresem i jednocześnie podekscytowaniem. Tak czy owak cieszcie się swoimi występami, cieszcie się swoją muzyką – skierowała słowa do uczestników tegorocznego Konkursu.
Kto jako pierwszy zaprezentuje się przed jury i publicznością?
Odpowiedź na to pytanie otrzymaliśmy dzisiaj o 15:00. Dowiedzieliśmy się, w jakiej kolejności wystąpią uczestnicy w pierwszym etapie Konkursu. Jako pierwsza przed międzynarodowym jury i milionową publicznością zaprezentuje się Maya Wichert, studentka Hochschule für Musik und Theater w Monachium narodowości japońsko-niemieckiej.
Kolejność uczestników poznacie pod tym linkiem.
Zmagania uczestników będzie można obserwować na kanale YouTube Wieniawski Society oraz antenach radiowej Dwójki i TVP Kultura.
11 wspaniałych
W jury 16. MKS im. Henryka Wieniawskiego zasiądzie jedenaście osobowości związanych z międzynarodową sceną muzyczną – nie tylko uznanych pedagogów i skrzypków, ale także wiolonczelista, impresario muzyczny i producent filmowy.
Tak różnorodne grono umożliwi ocenę uczestników pod kątem zarówno sprawności technicznej, jak i scenicznej. Na czele jury zasiądzie francuski skrzypek i dyrygent Augustin Dumay, a w roli wiceprzewodniczącego zobaczymy Daniela Stabrawę, przez wiele lat związanego ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi. Do jury zostali zaproszeni również: najsłynniejsza polska dyrygentka, Agnieszka Duczmal; zwycięzca 10. edycji Konkursu Wieniawskiego, Bartłomiej Nizioł; francusko-szwajcarski muzyk i pedagog, Miguel da Silva; producent teatralno-filmowy, René Koering; impresario muzyczny i animator kultury, Grzegorz Kotów; węgierski skrzypek i dyrygent, Barnabas Kelemen; polski muzyk, Mariusz Patyra; wiolonczelista pochodzący z Chin, Jian Wang; oraz dyrektor artystyczny i główny dyrygent London Chamber Orchestra, Christopher Warren Green.
Z powodu przedłużającego się powrotu do zdrowia wywołanego long COVID Henning Kraggerud podjął trudną decyzję o rezygnacji z członkostwa w jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Henning Kraggerud wyraża głęboki żal z powodu konieczności wycofania się z zasiadania w jury Konkursu, jednego z najważniejszych wydarzeń skrzypcowych na świecie.
Sylwetki jury znajdziecie pod linkiem: www.konkurs.wieniawski.pl/jury.
Co, gdzie, kiedy?
Konkurs jest podzielony na III etapy. Podczas pierwszego z nich usłyszymy solowe występy uczestników lub z akompaniamentem fortepianu. W pierwszej części drugiego etapu również będzie im towarzyszył fortepian, a w drugiej – Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus oraz altowioliści. Na finał wybrzmią koncerty w wykonaniu finalistów i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
7.10, g. 19:00, Aula UAM | Inauguracja Konkursu
8-11.10, I etap
12-13.10, II etap: część pierwsza z fortepianem
14-16.10, II etap: część druga z orkiestrą kameralną
17.10, dzień wolny
18-20.10, III etap – finał
21.10, g. 19:00, Aula UAM | gala i koncert laureatów
23.10, g. 18:00, Filharmonia Narodowa w Warszawie | II koncert laureatów
Szczegółowy harmonogram Konkursu znajdziecie na stronie.
Jest o co walczyć!
Konkurs otwiera młodym skrzypkom drogę do międzynarodowej kariery. Dowodem tego są laureaci poprzednich edycji, tacy jak Wanda Wiłkomirska, Dawid i Igor Ojstrach, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner czy Bomsori Kim. Pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych.