Zatrzymani za nielegalne składowanie beczek z odpadami chemicznymi

Na początku marca br. policjanci ze Środy zatrzymali czterech mężczyzn. Wszyscy są związani z procederem nielegalnego wywozu i składowania niebezpiecznych odpadów. Funkcjonariusze ujawnili na terenie powiatu średzkiego składowisko beczek zawierających ponad 3 tysięcy litrów groźnych dla środowiska odpadów gumowych, ropopochodnych, lakierniczych i oleistych.


W połowie stycznia br. policjanci ze Środy otrzymali zgłoszenie o ujawnionych beczkach niewiadomego pochodzenia. Wszystko wskazywało na to, że nieznani sprawcy wykorzystali pustostany gospodarcze na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą, by w ich okolicy pod osłoną nocy zładować niebezpieczny ładunek.

Prowadzący oględziny funkcjonariusze poddali zawartość beczek analizie, która wykazała, że pojemniki zawierają substancje lakieropochodne, szkodliwe dla środowiska naturalnego. Kilka z pojemników uległo rozszczelnieniu co skutkowało wyciekiem.

Sprawę potraktowano priorytetowo. Grupa śledczych zaangażowanych w wykrycie procederu, rozpatrywała szereg wątków. Jeden z nich zakładał, że w sprawę zamieszana jest grupa osób pozbywających się w nielegalny sposób odpadów niebezpiecznych. I ten kierunek okazał się trafny. Kryminalni ze Środy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił ustalić jak funkcjonowała grupa przestępcza, kto był w nią zamieszany, a w efekcie tego – z początkiem marca – zatrzymać przestępców.

Do policyjnego aresztu trafił ojciec z synem (65 l. i 40 l. – mieszkańcy gminy Nowe Miasto nad Wartą), którzy w styczniu br. za pieniądze wywieźli i porzucili beczki w ustronnym miejscu. Ponadto zatrzymany został zmieszany w sprawę 49-letni pośrednik, a także 39-letni mózg przestępczej operacji. To na podnajmowanym przez niego terenie policjanci ujawnili składowane pojemniki z groźnymi dla środowiska odpadami gumowymi, ropopochodnymi, lakierniczymi i oleistymi. Łącznie funkcjonariusze znaleźli ponad 3 tysiące litrów tego typu odpadów.

Sprawa jest na tyle poważna, że zakwalifikowano je jako śledztwo, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Środzie Wlkp.

/sroda-wielkopolska.policja.gov.pl/

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz