Zabytkowe samochody w Poznaniu

Startuje jubileuszowy, 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Weźmie w nim udział aż 70 załóg, które przejadą przez Wielkopolskę śladami początków Państwa Polskiego. W sobotę zaś na Torze Poznań podczas „Pikniku z Automobilem” na wszystkich czekać będzie mnóstwo atrakcji.


W czwartek, 7 września, rusza 50. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych, którego organizatorem jest świętujący w tym roku 100-lecie swojego powstania Automobilklub Wielkopolski. 

Bazą rajdu będzie Hotel Novotel Poznań Malta, z którego w piątek wystartują załogi – łącznie aż 70 ekip z różnych krajów, m.in. Niemiec, Austrii i Anglii. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1914 roku. W rajdzie udział wezmą też aż 23 auta wyprodukowane przed 1945 rokiem. Będzie wśród nich m.in. BMW 315/1 Cabrio Weinberger z 1935 r., Bugatti T40 z 1928 r., Tatra T87 z 1939 r. i Willys MB z 1942 r. 

Uwagę widzów zapewne przyciągną również samochody z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych – będą wśród nich przedstawiciele takich marek jak Mercedes, Jaguar, Skoda, Volvo Amazon, IFA, Warszawy czy też Glass i Austin Healey. Nie lada gratka czeka też na miłośników Porsche – tych samochodów wystartuje aż sześć. Nie zabraknie dobrze znanych Fiatów 126, 124 Sport Coupe i mniej popularnych, takich jak Barkas B1000KB, Delorean DMC-12 czy Reliant Scimitar GTC.

Trasa rajdowa przebiegać będzie śladami początków Państwa Polskiego – w piątek, 8 września, kierowcy pojadą przez Wierzenicę, w której znajduje się jeden z najstarszych w Wielkopolsce kościołów drewnianych, do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Tam będą musieli rozwiązać zagadkę i znaleźć ukrytą pieczęć.

Dalej zabytkowe auta pojadą w kierunku Dziekanowic. Na uczestników czekać tam będzie przeprawa promowa na Ostrów Lednicki, która pozwoli przybliżyć historię miejsca prawdopodobnego chrztu Mieszka I w 966 r. Przemierzając urokliwą Puszczę Zielonkę, kierowcy dotrą na targowisko w Skokach, gdzie odbędą się próby sportowe. Następnie odwiedzą Nadleśnictwo Łopuchówko, gdzie zmierzą się z twardym drewnem i z zadaniami dendrologicznymi. Finiszować będą na placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie. Tam odbędzie się konkurs elegancji, polegający na prezentacji samochodu wraz z załogą, która będzie musiała być ubrana w stroje odpowiadające rocznikowi pojazdu. 

Piknik dla całych rodzin

Drugi dzień rajdu – sobota, 9 września – to „Piknik z automobilem” na Torze Poznań. Tego dnia – oprócz prób sportowych przygotowanych dla uczestników rajdu – nie zabraknie również emocji wyścigowych podczas XIX Memoriału im. Henryka Rucińskiego z widowiskowym startem typu Le Mans w najstarszej klasie. Polega on na tym, że po sygnale startera kierowca musi dobiec do swojej maszyny, uruchomić jej silnik i wystartować na tor. Tu również odbędzie się konkurs elegancji. 

Podobnie jak w ubiegłym roku organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Wśród nich są m.in. przejażdżki dla publiczności  zabytkowymi autobusami po nitce toru, wyścig dla dzieci w samochodzikach (napędzanych poprzez pedały oraz elektrycznych) czy pokaz retro-mody. Tradycyjnie będzie już strefa food trucków i dmuchańce, a chętni będą mogli podriftować na gokartach elektrycznych. Będzie można też obejrzeć wystawę klubów motocyklowych i samochodowych z Wielkopolski oraz zabytkowych rowerów. 

Na Tor Poznań będzie można dojechać specjalnie przedłużoną linią turystyczną. Wstęp i wjazd na teren obiektu są bezpłatne.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania. Rajd współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Powiat Poznański.

AW/poznan.pl

(Visited 94 times, 1 visits today)

Leave a Reply