XI Zjazd Gnieźnieński z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Gnieźnie na XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.


W spotkaniu brali udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przedstawiciele chrześcijańskich Kościołów. Prezydent podczas przemówienia skierowanego do uczestników wydarzenia przypomniał historię pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego sprzed ponad tysiąca lat.

– Historyczne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III stanowiło krótki epizod w naszych dziejach ojczystych. Przyjaźń władców Polski i Niemiec nie przetrwała po śmierci cesarza, jednak przez wieki, aż do naszych czasów, przetrwała pamięć o tym wydarzeniu i powszechnie uznajemy je za symbol najdoskonalszego modelu relacji między państwami Europy – relacji opartych na poczuciu wspólnoty, na wzajemnym szacunku, poczuciu równości i solidarności – mówił Andrzej Duda.

Odbywające się od 1997 roku zjazdy nawiązują do tradycji spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Na wydarzenie składają się dyskusje, warsztaty, inicjatywy artystyczne oraz modlitwa.Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Fot. Igor Smirnow, KPRP

(Visited 65 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz