Wielkopolscy terytorialsi wracają do intensywnego szkolenia

Desant z łodzi saperskich,  szkolenie na obiekcie Amazonka i nauka rzemiosła wojskowego od podstaw. Ostatnie dni były bardzo dynamiczne dla wielkopolskiej „Dwunastki”. Szkolenia w stałych rejonach odpowiedzialności prowadziły wszystkie bataliony 12 WBOT.


Śrem- 20km łodzią po Warcie

W ramach pierwszych od dłuższego czasu szkoleń rotacyjnych, żołnierze śremskiego batalionu ćwiczyli desant z łodzi saperskich. Ich zadaniem było szybkie i niewidoczne przemieszczenie się z miasta w okolice Mosiny. Terytorialsi, podzieleni na sekcje, przepłynęli  łącznie 20 kilometrów po rzece Warcie.  Dalsze szkolenie polegało na przypomnieniu zagadnień związanych z pracą na mapie i orientacją w terenie.

Walka z COVID-19 jest nadal faktem. Mamy świadomość,  że dzięki szczepieniom zwiększa się odporność populacji. Tym samym Siły Zbrojne przywracają zdolność szkoleniową i gotowość do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem. Nasze aktualne ćwiczenia są  doskonałym przykładem, że przywracamy dynamikę szkoleniową z okresu przed pandemicznego. Pomimo zmniejszenia naszej aktywności przeciwkryzysowej, utrzymujemy wysoką gotowość do działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Żołnierze przeszli w ciągu dwóch dni ponad 30 kilometrów.  Drugi dzień, śremscy terytorialsi spędzili na pasie taktycznym „Helenki”, gdzie doskonalili elementy taktyki przy wykorzystaniu treningowej amunicji barwiącej (UTM) i specjalnie zmodyfikowanych karabinków MSBS GROT.

Leszno- powrót do Killing House Amazonka

Amazonka to obiekt, który ma pomóc w wyszkoleniu żołnierza w zamkniętych pomieszczeniach. Killing House Amazonka jest przygotowana tak, aby żołnierze nie wyuczyli się jednego schematu działania, ponieważ umożliwia zmianę układu pomieszczeń. Żołnierze 125 batalionu lekkiej piechoty, trenowali przeszukanie budynku i walkę w bliskim kontakcie. Innym zagadnieniem w ramach szkolenia w Lesznie było przygotowanie do bytowania w stałym rejonie odpowiedzialności.

Skwierzyna- nauka wojskowego rzemiosła od podstaw

W 151 blp w Skwierzynie trwa 16-dniowe szkolenie podstawowe dla kandydatów na terytorialsów.  Część z nich niebawem zasili 122 blp w Dolaszewie. Rekruci w pocie czoła uczą się podstaw taktyki i bezpiecznego posługiwania się bronią. Muszą także opanować ładowanie magazynka na czas, wykonywanie okopu, pokonywanie terenu różnymi sposobami. Instruktorzy szkolą również przyszłych terytorialsów z pracy na mapach czy udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Przed złożeniem uroczystej przysięgi, ochotnicy musieli przejść ostatnią weryfikację, jaką jest egzamin „pętli taktycznej”, która zakończyła się sukcesem. Najlepsi rekruci złożą uroczystą przysięgę 29. maja na terenie skwierzyńskiej jednostki  i zostaną żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA

foto: DWOT

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz