Uwaga kierowcy ! Rusza policyjna akcja PRĘDKOŚĆ – ZERO TOLERANCJI [FILM]
W dniach 22-23 marca br. rusza kolejna edycja działań kontrolno-prewencyjnych w ramach akcji „Prędkość – ZERO TOLERANCJI”. Policjanci będą nieugięci wobec osób łamiących przepisy prawa ruchu drogowego. Pamiętajmy, że stosowanie się do ograniczeń wynikających ze znaków drogowych, może znacząco wpłynąć na redukcję liczby kolizji i wypadków.
Na wielkopolskich drogach wciąż dochodzi do wypadków, w których giną ludzie. W związku z tym, istnieje konieczność powtarzania wielokrotnie podejmowanych działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Już od 22 marca ponownie rusza akcja „Prędkość – ZERO TOLERANCJI”.
Pamiętać należy, iż nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości, do obowiązujących norm prawnych kodeksu drogowego bądź do panujących na drogach warunków atmosferycznych, może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem, co skutkuje niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia, a nawet ludzkiego życia. Policjanci będą rozliczać wszystkich z nieodpowiedzialnej jazdy, nakładając surowe kary za wykroczenia drogowe.
Policja apeluje, aby przestrzegać ograniczeń wynikających ze znaków drogowych, a także zachowywać szczególną ostrożność na drogach, dostosowując prędkość do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Poniżej prezentujemy wyciąg z przepisów – w jaki sposób można stracić prawo jazdy – oraz ile punktów karnych grozi za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Zobacz również …
Prawo o ruchu drogowym
(wybrane zagadnienia)
Rozdział 5 – Ruch pojazdów
Oddział 3 – Prędkość i hamowanie
Art. 20.
1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 500–2300wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 2300–500wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku: samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:
na autostradzie – 140 km/h,
na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
na pozostałych drogach – 90 km/h;
zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:
na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h, na pozostałych drogach – 70 km/h.
4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.
(…)
6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h;
pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.
Zatrzymywanie praw jazdy
Art.135
1. Policjant: (…)
1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub
b) przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) (…)
1a. Przepisu ust. 1 pkt 1a lit. b nie stosuje się, jeżeli liczba przewożonych osób w sposób, o którym mowa w tym przepisie, nie przekracza:
1) 5 – w przypadku przewożenia ich autobusem;
2) 2 – w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.
3. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1a, uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od chwili zatrzymania, a w przypadku, o którym mowa w art. 136 ust. 1a — w okresie 72 godzin.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. i, w zakresie braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 pkt 3a lub 4a, starosta wydaje zatrzymane prawo jazdy po przedstawieniu dokumentu.