Uszyją poduszki w kształcie serce dla kobiet po mastektomii

Niepozorna i kolorowa. Ma kształt serca i trafia do setek pacjentek, które czeka po zabiegu mastektomii, długa i żmudna rehabilitacja. 8 lutego w Promnicach zainaugurowana zostanie druga edycja akcji „Serce od serca”. Uczestniczki warsztatów znów uszyją poduszki w kształcie serca dla kobiet zmagających się z rakiem piersi. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w klubie „Iskra” w Promnicach.


To ogólnopolska inicjatywa, którą w ubiegłym roku podjęto w powiecie poznańskim. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem w regionie. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszek, rozmaitych instytucji, kół gospodyń wiejskich, pracowni krawieckich, etc. powstało niemal 2000 serc, natomiast w całej Polsce ponad 11 tysięcy!

– Ta niepozorna, kolorowa poduszka w kształcie serca to złagodzenie obrzęku, ulga po operacji i większy komfort dla pań po mastektomii. Noszona pod pachą redukuje ból nacięcia chirurgicznego, zmniejsza napięcia barku czy opuchliznę  – zapewnia Justyna Maćkowiak-Szukalska, jedna z inicjatorek akcji. Wraz z drugą z koordynatorek, Karoliną Wasilewską-Waligórską, przekonują dzięki tej akcji, że dobro rodzi dobro.

– Uczestnictwo w warsztatach ma nie tylko ogromną wartość charytatywną, ale także integrującą dla społeczności lokalnych – mówią wolontariuszki. –  Ponadto podczas spotkań przeprowadzana jest również nauka samobadania piersi.

„Serce od serca” w powiecie poznańskim to wspólne przedsięwzięcie Klubu Kobiet Aktywnych Gminy Czerwonak oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Promnicach. Tam właśnie rozpocznie się kolejny cykl warsztatów zajęciowych. Następnie fala dobroci popłynie przez gminy Swarzędz, Kostrzyn, Luboń, Czerwonak, Suchy Las, Pobiedziska. Zawita też do Poznania.

Poduszki powstają z najlepszej jakościowo bawełny. Uszyte serca na bieżąco trafiać będą do Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz na oddziały onkologiczne szpitali w Poznaniu i regionie, a następnie nieodpłatnie do pacjentek.

Jan Grabkowski, starosta poznański, ponownie objął akcję patronatem honorowym. – Jestem dumny z wytrwałości mieszkanek powiatu i pełen podziwu dla ich kobiecej solidarności – mówi. – W naszym budżecie zarezerwowaliśmy 50 mln zł na szeroko rozumiane kwestie społeczne, w tym na rozmaite programy profilaktyczne, promocji zdrowia, jak i funkcjonowania szpitala w Puszczykowie. Tego typu oddolne inicjatywy doskonale wpisują się w realizowaną przez powiat politykę.

powiat poznański

(Visited 49 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz