Szansa na wzajemne poznanie skautów z całego świata

31 lipca 2017 roku w Sali Prasowej Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34 Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz hm. Tomasz Kujaczyński, Komendant Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego podpisali Porozumienie w sprawie Programu „Home Hospitality” Światowego Jamboree Skautowego Polska 2023.


Sygnowanie porozumienia to forma wsparcia dla Związku Harcerstwa Polskiego, który ubiega się o zorganizowanie w Polsce XXV Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Decyzja, czy wydarzenie odbędzie się w Polsce czy w Korei Południowej, zapadnie podczas tegorocznej Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. – Konkurent jest mocny, to kraj uważany za bardzo sprawny i nowoczesny. Tym niemniej jest duża szansa, że Światowe Jamboree Skautowe, z udziałem przedstawicieli ponad 100 państw, odbędzie się w 2023 roku w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. Chcielibyśmy jako Wielkopolska mieć w tym również swój udział – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Podpisane przez Marszałka Woźniaka oraz hm. Tomasza Kujaczyńskiego porozumienie jest wzajemną deklaracją współpracy przy realizacji Programu Home Hospitality, który będzie okazją do promocji regionu i poznania przez skautów z całego świata naszej historii, tradycji, obyczajów oraz atrakcji turystycznych. Ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zakłada przede wszystkim pomoc przy transporcie uczestników Światowego Jamboree Skautowego Polska 2023. – Moim zdaniem Światowe Jamboree Skautowe będzie miało bardzo istotne znaczenie dla budowania wzajemnej wiedzy o sobie społeczności młodych, aktywnych ludzi, bo za takich należy uważać skautów. Będzie niewątpliwie szansą do wzajemnego poznania, może likwidacji pewnych stereotypów w postrzeganiu się nawzajem przez różne społeczności na świecie – podkreślił Marszałek.

Z kolei hm. Tomasz Kujaczyński przedstawił szczegóły Programu Home Hospitality, który zakłada, że goście zza granicy spędzą kilka dni w domach swoich rówieśników. Poinformował także, że jeżeli decyzja dotycząca organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego będzie pozytywna, może nas odwiedzić nawet 50 tys. młodych ludzi z całego świata.

W przypadku przyznania organizacji Światowego Jamboree, jako impreza oficjalnie poprzedzająca to wydarzenie, w dniach od 6 – 16 sierpnia w Gdańsku odbędzie się Zlot ZHP, jako obchody 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego oraz 100-lecia Zjazdu Zjednoczeniowego Związku Harcerstwa Polskiego. – To spotkanie ma być próbą generalną przed spotkaniem światowym, bo odbędzie się w tym samym miejscu, na Wyspie Sobieszewskiej – zaznaczył Marszałek.
(Visited 296 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz