Siatkówka w Polsce – Polska kolebką mistrzów piłki siatkowej
Siatkówka to jedna z flagowych dyscyplin sportowych Polski. Polskie drużyny i reprezentacje kobiet i mężczyzn w siatkówce od lat zdobywają laury na arenie międzynarodowej. W związku z tym Polska uważana jest za kolebkę mistrzów piłki siatkowej, legendarnych zawodników, trenerów i klubów. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się historii polskiej siatkówki, najważniejszym triumfom, najpotężniejszym klubom, niezapomnianym gwiazdom oraz przyszłości tego sportu w Polsce.
Początki polskiej siatkówki
Pierwsze wzmianki na temat piłki siatkowej sięgają 1919 roku, kiedy to rozgrywki tego typu określano mianem „latającej piłki”, „dłoniówki”, lub „przebijanki”, a już w 1923 roku powstały pierwsze akademickie kluby siatkarskie. Z kolei pierwsze instytucjonalne sformalizowanie ruchu siatkarskiego miało miejsce w roku 1926 w ramach organizacji Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych. Następnie dana organizacja zmieniła nazwę na Polski Związek Gier Ruchowych, a w roku 1928 na Polski Związek Gier Sportowych – i to właśnie tę datę uznaje się za początek profesjonalnej siatkówki w Polsce.
Pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn zorganizowano już w 1929 roku w Warszawie, jednak pierwsze oficjalne mecze na arenie międzynarodowej reprezentacje Polski rozegrały z Czechosłowacją w 1948 roku.
Pierwsze sukcesy reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn
Między końcem lat 40. a początkiem 70. ubiegłego wieku pozycję Polskiej Siatkówki na arenie międzynarodowej budowała żeńska reprezentacja Polski, która regularnie stawała na podium mistrzostw Starego Kontynentu. Reprezentacja zdobywała następujące medale:
Mistrzostwa Europy:
- brązowe – 1949, 1955, 1958, 1971,
- srebrne – 1950, 1951, 1963, 1967.
Mistrzostwa świata:
- srebrny – 1952,
- brązowe – 1956, 1962.
Igrzyska olimpijskie:
- brązowe medale – 1964, 1968.
Z kolei męska kadra narodowa do akcji wkroczyła pod koniec lat 60., a na przełomie lat 70 i 80. dołączyła do czołowych zespołów świata. Sukcesy reprezentacji mężczyzn zaczęły się od drugiego miejsca w polskim Pucharze Świata (1965) i brązowego medalu mistrzostw Europy w roku 1967. Wówczas nastała era drużyny legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera, który poprowadził drużynę do mistrzostwa świata w roku 1974, zwycięstwa na Olimpiadzie w 1976 roku i pięcioma wicemistrzostwami Europy (1975 – 1983), które ugruntowały pozycję Polski w międzynarodowej elicie. W tamtych czasach niemal każdy mecz siatkówki na żywo w Polsce kojarzył się z wielką fiestą dla kibiców.
Reprezentacja Polski w nowym milenium
Po niebagatelnych sukcesach reprezentacji Polski w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, nastąpił niejaki zastój, który przerwały polskie siatkarki w 2003 roku, zdobywając mistrzostwo Europy. W 2005 roku znów znalazły się na pierwszym miejscu, a pasmo sukcesów kontynuowały w mistrzostwach Europy w 2009 roku.
Z kolei polscy siatkarze, zainspirowani sukcesem kobiet pokusili się o wicemistrzostwo świata w 2006 roku i ugruntowali swoją pozycję na arenie międzynarodowej, uzyskując tytuł mistrzów Europy w 2009 roku. W kolejnych latach reprezentanci Polski zdobyli brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Europy, srebrny Pucharu Świata w 2011 roku oraz złoty Ligi Światowej w 2012. W 2015 roku reprezentacja siatkówki mężczyzn zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata, a w 2018 obronili tytuł mistrzów świata.
Przyszłość polskiej siatkówki
W 2023 roku Polska siatkówka wciąż rośnie w siłę. W tym roku reprezentacja Polski mężczyzn awansowała do półfinału mistrzostw Europy i zapewniła sobie udział w mistrzostwach świata. Natomiast karda siatkarek uzyskała piąte miejsce w mistrzostwach Europy 2023. Całkiem nieźle radzą sobie także polskie drużyny siatkarskie, takie jak chluba Wielkopolski Enea Energetyk Poznań, czy wielokrotny mistrz Polski i laureat pierwszego miejsca w Lidze Mistrzów 2023 – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Podsumowując, dobra passa polskich siatkarzy i siatkarek trwa i (mamy nadzieję), trwać będzie.
–
Podsumowanie
Polscy siatkarze i siatkarki są inspiracją dla młodych adeptów tego sportu na całym świecie. Niezwykli zawodnicy i ich wspaniałe osiągnięcia regularnie zapisują się złotymi zgłoskami w historii Polski i dostarczają Polakom wzruszeń i powodów do dumy – i oby to trwało jak najdłużej.