NOWY TOMYŚL: Uwaga! ŻRĄCA SUBSTANCJA

W dniu 29 kwietnia 2021 roku o godz. 9:03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło z jednej z firm logistycznych zgłoszenie o rozszczelnionym pojemniku, w którym znajduje się wodorotlenek potasu.


Jako, że jest to silnie żrąca zasada, dyspozytor SKKP zdecydował o przeprowadzeniu natychmiastowej ewakuacji magazynu, w którym znajdował się pojemnik. Do działań zadysponowano zastęp GCBA-Rt, SRt, SLRChem oraz SLRR z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia zastano pracownika magazynu, który poinformował o przeprowadzonej ewakuacji 7 pracowników magazynu oraz że na palecie zawierającej pojemniki z wodorotlenkiem potasu uszkodzony jest jeden ze zbiorników i wycieka z niego zawartość. Paleta została postawiona przez pracowników na będącej na wyposażeniu zakładu specjalnej tacy zbiorczej mającej na celu ograniczenie rozlewiska. Po dokładnym rozpoznaniu okazało się, że na ostreczowanej palecie znajdują się pojemniki o pojemności 5-10 litrów, które zawierają środek myjący na bazie wodorotlenku potasu (stężenie 5-10%), a podczas prac prowadzonych na magazynie uszkodzony został pojemnik z dolnej warstwy palety. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu identyfikacji substancji na podstawie dokumentacji , ubraniu ratowników w specjalne ubrania kwaso-ługo odporne i sprzęt ochrony dróg oddechowych, ograniczeniu wycieku substancji z uszkodzonego pojemnika, przeniesieniu pozostałych nieuszkodzonych pojemników na inną paletę oraz umieszczeniu uszkodzonego opakowania w zamkniętym i bezpiecznym pojemniku. Jednocześnie cały czas był kontrolowany czas przebywania ratowników w strefie niebezpiecznej.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Damian Żukrowski/kppsp-nowy-tomysl/
(Visited 814 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz