Przejazd na karcie kolegi

Zagraniczny kierowca jechał na cudzej karcie i trafił na patrol wielkopolskich inspektorów, którzy kontrolowali odcinek autostrady A2.

5 grudnia na autostradzie A2 w Żdżarach inspektorzy z Konina kontrolowali zagranicznych przewoźników i wytypowali do sprawdzenia pojazd członowy z Łotwy. Kierowca wiózł ładunek makaronu z Łotwy do Holandii. Podczas  kontroli kierowca był bardzo rozdrażniony i zdenerwowany. Kontrola tachografu wykazała, że zalogowana  była w nim karta, która należała do zupełnie innej osoby.


Mężczyzna wyjął wtedy z portfela własną kartę do tachografu i prosił o możliwie łagodny wymiar kary. Kontrolowany kierowca od 4 grudnia wykonywał przewóz, kierując pojazdem na cudzej karcie i w ten sposób rejestrował wszelkie czynności na konto kolegi.

Oględziny techniczne ciągnika wykazały natomiast, że miał pęknięta szybę czołową. Jego dowód rejestracyjny został więc zatrzymany i zostanie zwrócony dopiero po wymianie lub naprawie szyby oraz pozytywnym  przejściu dodatkowych badań technicznych.

W związku z naruszeniem na kierowcę nałożony został mandat karny w wysokości 2.000 zł, a od przedsiębiorstwa pobrano kaucję na poczet kary pieniężnej wynoszącej 3.000 zł. Dodatkowo inspektorzy zatrzymali kierowcy prawo jazdy oraz kartę kierowcy należącą do innej osoby.

(Visited 1 429 times, 1 visits today)

Leave a Reply