Poznań liczy straty po nocnej burzy [AKTUALIZACJA]

W nocy nad Poznaniem przeszła burza z gradem i wiatrem wiejącym w porywach do 100km/h. Ze wstępnych informacji najbardziej ucierpiał Plac Wielkopolski, gdzie porywisty wiatr przewrócił kilka straganów.[AKTUALIZACJA]

Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich zinwentaryzowali szkody. Są one pojedyncze i niezbyt duże. Nie ma wielkopowierzchniowych szkód. Spadło dużo suchych gałęzi. Trwa ich uporządkowywanie i przywracanie drożności szlaków pieszo-rowerowych.

____________________________________________

Ruch tramwajów na trasie PST został wznowiony.

______________________________________________________________

Wczoraj popołudniu Centrum Zarządzania Kryzysowego rozesłało komunikaty sms i zamieściło informację na profilu FB o ostrzeżeniu II stopnia i burzach z gradem, które miały przejść od godziny 23 w Wielkopolsce. Prognozy się sprawdziły i tuż przed północą nad Poznań nadciągnęły burze z gradem i porywistym wiatrem.

Straż Pożarna informuje, że na Starym Rynku zostały wyrwane przez wiatr i rozrzucone po płycie rynku parasole z ogródków. Nikt jednak w związku z tym nie ucierpiał. Najbardziej spektakularne szkody burza wyrządziła na Placu Wielkopolskim. Wiatr wyrwał i przewrócił kilka straganów. Nie były one jednak używane na co dzień przez sprzedawców. Miejsce to jeszcze w nocy zostało zabezpieczone przez Straż Pożarną, a od rana trwa usuwanie szkód.

Silny wiatr powalił kilka drzew i połamał gałęzie w mieście.


Między innymi powalone zostały trzy drzewa wzdłuż jeziora Rusałka oraz jedno na Smochowicach. Nie wyrządziły one jednak większych szkód materialnych.

Zarząd Dróg Miejskich informuje o kilkunastu awariach sygnalizacji świetlnej. Są one systematycznie naprawiane. Na ul. Zwierzynieckiej i Naramowickiej są zniszczenia zieleni przyulicznej. Do godz. 8 ZDM wystawiło 10 zleceń na wypompowywanie nadmiaru wody. Powodem były głównie spływające z wodą śmieci i gałęzie.

Na ulicy Podwale, skrzyżowaniu Kraszewskiego z Szamarzewskiego, Hodowlanej i Armii Poznań studzienki kanalizacyjne nie nadążały z odbieraniem wody.

Na trasie PST, w związku z powalonym drzewem, od rana nie kursowały tramwaje. Linie 15 i 16 kierowane były na pętle Połabską, 12 i 14 na pętle Piątkowską, natomiast tramwaje nr 20 naprzemiennie jeździły na te dwie pętle. W związku ze zmianą kursowania tramwajów wzdłuż trasy PST uruchomiona zastępczą komunikację autobusową.

Nie było większych awarii energetycznych, a jedynie na Strzeszynie i Smochowicach nastąpiły w nocy krótkotrwałe wyłączenia prądu.

Zarząd Zieleni Miejskiej liczy straty spowodowane ulewą i porywistym wiatrem. Połamane są pojedyncze drzewa oraz mnóstwo gałęzi i konarów. Wykonawcy są w terenie i usuwają szkody. Najwięcej szkód jest w parku Wodziczki oraz na Sołaczu. Szkody są też na Grunwaldzie oraz w Parku im. ks. Józefa Jasińskiego przy Forcie VIII na Raszynie. Dwa drzewa burza powaliła w parku Szelągowskim.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych wskutek nocnej burzy.

Uszkodzenia, awarie i podtopienia można zgłaszać do Straży Miejskiej lub Straży Pożarnej.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe/poznan.pl

(Visited 387 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz