Poznań dla Syrii. Podsumowanie akcji pomocy dla ofiar syryjskiego konfliktu
Blisko 33,5 tys. zł – to kwota, jaką zebrano w ramach akcji „Poznań dla Syrii”. Kwesta, zainicjowana wspólnie przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza prowadzona była przez ostatnie trzy tygodnie kwietnia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii.
W zbiórkę zaangażowały się Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Polski Czerwony Krzyż, które jako organizacje posiadające doświadczenie i zgody na zbiórki publiczne były odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie kwesty. Pieniądze zbierane były podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych, a także w urzędach.
– Mieszkańcy bardzo pozytywnie reagowali na tę akcję. Bardzo chętnie wrzucali pieniądze do puszek i wyrażali solidarność z ofiarami konfliktu w Syrii – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który kwestował podczas Gali Banku Miłosierdzia.
W pomoc dla mieszkańców Syrii, którzy ucierpieli wskutek wojny zaangażowali się też radni oraz urzędnicy, którzy zbierali datki do puszek przed meczem Lecha Poznań z Legią Warszawa, a także organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, którzy przekazali na ten cel część zebranych podczas wydarzenia pieniędzy. Darowizny można było też przekazywać na specjalne uruchomione przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Polski Czerwony Krzyż konto bankowe.
Zebrane w ramach akcji „Poznań dla Syrii” pieniądze zostaną przekazywane na program symbolicznej adopcji syryjskich rodzin, dzięki któremu będą w stanie się wyżywić i przetrwać pobyt w rejonie objętym konfliktem zbrojnym.
– Po raz kolejny przekonuję się, że siła jest nawet w pojedynczym działaniu – mówi ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Pomimo zakończenia zbiórki do puszek, program „Rodzina rodzinie” będzie nadal realizowany. By w sposób symboliczny zaadoptować syryjską rodzinę, należy zadeklarować pomoc finansową dla konkretnej rodziny na okres 6 miesięcy, za pośrednictwem strony internetowej http://caritaspoznan.pl/akcje/pomoc-dla-syrii lub w najbliższej siedzibie Caritas.
Wojna w Syrii toczy się od ponad pięciu lat. Nie ma pełnych statystyk dotyczących liczby ofiar śmiertelnych tego brutalnego konfliktu – według różnych szacunków jest to między 250 000 a 500 000 osób. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci. Przed wojną w Syrii mieszkały około 23 miliony osób. Wskutek wojny połowa syryjskiej populacji zmuszona została do opuszczenia swoich domów – ponad 4,8 miliona osób uciekło z kraju.
Joanna Żabierek/biuro prasowe/poznan.pl