Potężny pożar hal w zakładzie produkcyjnym [ZDJĘCIA, FILM]

W niedzielę, 17 listopada o godz. 20.36 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali w zakładzie produkcyjnym w miejscowości Buszewo gm. Pniewy.Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Pniewy, Duszniki, Kaźmierz, Szamotuły, Ostroróg, Obrzycko, Wronki oraz Policja, natomiast za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego do zdarzenia zadysponowano kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych z JRG 6 Poznań, kontener ze środkiem pianotwórczym, OSP Tarnowo Podgórne i OSP Golęczewo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar hali magazynowej oraz hali recyklingu tworzyw sztucznych do produkcji pianki. Pracownik ochrony poinformował strażaków, że w środku nie ma innych osób. Hala magazynowa była konstrukcji stalowej – dach pokryty płytą obornicką, natomiast hala do recyklingu była murowana – dach pokryty blachą falistą.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu energii elektrycznej, oświetleniu terenu działań, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się halę magazynową, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palącą się halę recyklingu, podaniu trzech prądów gaśniczych w obronie na pobliskie budynki oraz butle z gazem propan-butan, dowożeniu i dostarczaniu wody do celów gaśniczych, zbudowaniu magistrali zaopatrzenia wodnego, dokonaniu pomiarów kamerą termowizyjną oraz dogaszeniu pogorzeliska.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach, Starosta Powiatu Szamotulskiego, Burmistrz Pniew oraz przedstawiciel Powiatowego i Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Spaleniu uległa hala magazynowa i recyklingowa o łącznej powierzchni 3600 metrów kwadratowych, w których znajdował się granulat wykorzystywany do produkcji pianki, trzy wózki widłowe, podkłady pod panele oraz inne tworzywa sztuczne.
Straty wyniosły ok. 3,5 mln. złotych, natomiast uratowano mienie (halę produkcyjną z linią technologiczną, budynek socjalno-biurowy oraz magazyn wyrobów gotowych) o wartości 15 mln. zł.
W działaniach gaśniczych, trwających 19 godzin, brały udział 34 zastępy (151 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP Duszniki, OSP Otorowo, OSP Pniewy, OSP Wronki

 

Zobacz również …

(Visited 1 550 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz