Policjanci zatrzymali sprawcę fałszywych alarmów

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości razem z funkcjonariuszami z Rawiczu i Śremie zatrzymali 44-letniego mężczyznę podejrzanego o rozsyłanie do sądów na terenie kilku miast w Wielkopolsce maili z informacją o podłożonych ładunkach wybuchowych.


Został również zabezpieczony sprzęt informatyczny. Za tego typu przestępstwo grozi do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej w Rawiczu i Śremie zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Jest on podejrzany o rozsyłanie 15 stycznia br. fałszywych informacji o podłożonych ładunkach wybuchowych, które miały znajdować się między innymi na terenie Sądów Rejonowych w Śremie i Rawiczu.

Tego typu zgłoszenia od razu trafiają do specjalnie przeszkolonych policjantów z zakresu cyber-zagrożeń. Sprawcy takich zgłoszeń zapominają, że anonimowość w Internecie jest tylko pozorna. Policyjni eksperci doskonale wiedzą gdzie i jak szukać cyfrowych śladów, pozostawionych przez osoby odpowiedzialne za takie „żarty”. Najczęściej zgłoszenia (mailowe lub telefoniczne), kończą się niezapowiedzianą wizytą policjantów w domu osoby odpowiedzialnej za takie alarmy.

Tak było również w tym przypadku. W miejscu przebywania zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli sprzęt informatyczny. 44-letni mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Rawiczu zarzut z art. 224a kodeksu karnego, który przewiduje do 8 lat więzienia.

Maciej Święcichowski

(Visited 93 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz