Operacja Zumbach – żołnierze pomogą polskim kierowcom w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA, FILM]

Na polecenie Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka dziś (25.12) z lotniska Poznań-Krzesiny wyleciała 30-osobowa grupa polskich wojskowych. Żołnierze wydzieleni zostali z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Celem misji jest wsparcie brytyjskich służb granicznych i medycznych. Dzięki działaniom pomocowym żołnierzy, polscy kierowcy ciężarówek będą mieli możliwość szybszego opuszczenia terytorium Wielkiej Brytanii. Planowany termin realizacji zadań to 27 grudnia, z możliwością jego przedłużenia, w razie konieczności, o kolejne dwie doby.

Operacja wsparcia Polaków na Wyspach Brytyjskich otrzymała kryptonim „ZUMBACH” – na pamiątkę Jana Zumbacha, legendarnego pilota Dywizjonu 303.




Zadaniem polskich żołnierzy będzie, we współdziałaniu z polskimi służbami konsularnymi, udzielenie wsparcia brytyjskim służbom granicznym i medycznym w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

Realizacja powyższych działań została uzgodniona pomiędzy ministerstwami obrony narodowej obu państw.

Wśród 30-osobowego polskiego personelu, aż 20 to żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pozostali, to żołnierze Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych.

Żołnierze zabrali ze sobą testy antygenowe, żywność i środki ochrony osobistej. Skład grupy misyjnej tworzą ratownicy medyczni, żołnierze z kompetencjami do pobierania wymazów oraz kierowcy.

W 6-godzinnej gotowości do wylotu przygotowywany jest drugi zespół zadaniowy z dodatkowymi pięcioma zespołami medycznymi i żywnością. Przerzut żołnierzy zabezpieczają załogi samolotów CASA C-295 z Sił Powietrznych.

Fot. ppor.Anna Jasińska- Pawlikowska, 12WBOT

płk Marek Pietrzak – DWOT,

kpt. Marcin MISIAK -12WBOT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(Visited 3 550 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Operacja Zumbach – żołnierze pomogą polskim kierowcom w Wielkiej Brytanii [ZDJĘCIA, FILM]

 • 25 grudnia, 2020 at 4:07 pm
  Permalink

  Zamiast pomoc naszym kierowcom ,w tym by szybciej znaleźli się w domach to wymyślają jakies bez sensowne operacje wojsko ,w czym ma to pomoc ?zabiorą tych ludzi do domu tym samolotem ?

  Reply
 • 25 grudnia, 2020 at 9:25 pm
  Permalink

  Panowie i panie, szacunek. Błaszczak, dzięx.

  Reply

Dodaj komentarz