O krok od tragedii. Nietrzeźwa spowodowała kolizję
Policjanci z Posterunku Policji w Krzywiniu interweniowali wobec 45-latki, która nie dość, że kierowała w stanie nietrzeźwości, to jeszcze spowodowała kolizję drogową tuż przed przejściem dla pieszych, stwarzając ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.
Teraz o dalszym jej losie zdecyduje Sąd. Grozi jej kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
Wczoraj (tj. 6.05.2024r) około godz. 20:10 na ul. Kościańskiej w Krzywiniu doszło groźnego zdarzenia drogowego tuż przed przejściem dla pieszych. 45-letnia kierująca pojazdem osobowym marki Opel, nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją pojazdu i uderzyła w tył innego pojazdu osobowego, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszych. Siła uderzenia była na tyle duża, że uderzony pojazd przemieścił się i wjechał na przejście dla pieszych, po którym przechodziła kobieta z 9-letnim dzieckiem. Na szczęście zdążyli uciec i nie doszło do ich potrącenia.
Zapewne zdarzenia można byłoby uniknąć gdyby szybkość reakcji kierującej, nie była obniżona przez sporą ilość alkoholu w jej organizmie. Okazało się, że sprawczyni kolizji jest nietrzeźwa. Badanie alkomatem wykazało w jej organizmie 2,35 promila alkoholu. To zdarzenie to kolejny przykład, że alkohol za kierownicą to poważne zagrożenie dla samego kierującego jak i innych uczestników ruchu. Do tragedii było blisko, lecz na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.
Nietrzeźwej kierującej zatrzymane zostało prawo jazdy i wkrótce odpowiadać będzie za swój wyczyn przed sądem.
Przypominamy!!!
14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, sąd orzeka przepadek jego równowartości.