Nowi na pokładzie! Huzar i Rati to nowe czworonogi w Plutonie Przewodników Psów Służbowych Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.

Huzar i Rati to nowe czworonogi w Plutonie Przewodników Psów Służbowych Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Psiaki różni nie tylko rasa, ale przede wszystkim usposobienie. Pomimo, że są całkowicie inni, po zakończeniu szkolenia w kategorii patrolowej, razem z policjantami będą strzec bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski.
Pluton Przewodników Psów Służbowych Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu od miesiąca ma dwa nowe czworonogi. Psiaki są w trakcie szkolenia w kategorii patrolowej, które odbywa się pod nadzorem Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach. Przed przystąpieniem do szkolenia psy przeszły wstępne postępowanie kwalifikacyjne, gdyż nie każdy pies z uwagi na swoją naturę i usposobienie nadaje się do służby w Policji. 

Huzar to 11 miesięczny owczarek holenderski. Jego przewodnik asp. sztab Kamil Buraczyński pracuje z nim od miesiąca. A jest to nie lada wyzwanie, bo Huzar to wulkan energii. Jest bardzo szybki, skoczny i odważny. To pierwszy pies tej rasy w poznańskim plutonie. Huzar to prawdziwy łasuch, uwielbia przekąski. Drugi pies jest trochę starszy – Rati ma 1,5 roku. Jego przewodnik asp. sztab. Krystian Macuda przyznaje, że jego nowy owczarek niemiecki bardzo szybko się uczy. To pies ekspresyjny, który uwielbia zabawy z aportem. 

Obecnie w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu wspólnie z policjantami – przewodnikami służy 17 czworonogów. Psy patrolowe pomagają policjantom w zapewnianiu ładu i porządku publicznego, głównie w trakcie imprez masowych. Kurs Huzara i Ratiego zakończy się w lutym 2020 roku atestem, który potwierdzi ich przydatność do służby. Wówczas razem z pozostałymi psami służbowymi będą strzec bezpieczeństwa na terenie Wielkopolski.

Dominika Pupkowska-Bral

(Visited 360 times, 1 visits today)

Leave a Reply