Naczepa z chemikaliami

W środę, 17 listopada br. zastępy JRG 6, JRG 3, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz OSP Kostrzyn brały udział w zdarzeniu trasie S5 Poznań – Gniezno.


Na miejscu obsługi podróżnych w miejscowości Sanniki porzucono naczepę, na której znajdowały się pojemniki typu DPPL wypełnione nieznanymi substancjami. Na całe szczęście żaden z pojemników nie posiadał oznak wycieków, pojemniki nie posiadały także żadnych etykiet przewozowych.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy niebezpiecznej, przeprowadzania rozpoznania i analizy chemicznej substancji znajdującej się w pojemnikach.
Analiza została przeprowadzona pod kątem barwy, konsystencji, palności, wybuchowości, rozpuszczalności w wodzie, reakcji z wodą, odczynie pH, promieniotwórczości, analizie spektroskopowej, obecności lotnych związków organicznych i obecności substancji ropopochodnych.
Z przeprowadzonej analizy 26-ściu próbek ustalono, że pojemnikach DPPL znajdowały się głównie mieszaniny substancji organicznych, ropopochodnych i kwasowych.
Prócz Policji i Służby Drogowej, na miejscu pojawiła się także grupa interwencyjna Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Opracowanie:
st. kpt. Tomasz Otłowski,st. kpt. Michał Kucierski/kmpsp-poznan

(Visited 52 times, 1 visits today)

Leave a Reply