Kolejny bardzo groźny wypadek na Autostradzie Wolności

W dniu 19 grudnia 2020 o godzinie 13:39 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego z ciężarowym na 102 km autostrady A2 w kierunku Poznania, dwie osoby poszkodowane, liczne wycieki na jezdni.
Po dojeździe zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy stojący przodem na pasie awaryjnym, natomiast tył pojazdu wystawał na pas „wolny” południowej nitki autostrady. Samochodem osobowym podróżowało dwóch mężczyzn, którzy samodzielnie opuścili uszkodzony pojazd przed przyjazdem strażaków. Poszkodowani uskarżali się na ból w klatce piersiowej, dlatego strażacy natychmiastowo udzielili im kwalifikowanej pomocy medycznej (założenie kołnierzy ortopedycznych, stabilizacja poszkodowanych w pozycji zastanej z uwagi na podejrzenie urazów klatki piersiowej i brzucha, termoizolacja, tlenoterapia u jednej osoby oraz wsparcie psychiczne do czasu przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Na pasie awaryjnym autostrady w odległości ok. 400 m dalej znajdował się samochód ciężarowy z naczepą typu laweta, który również brał udział w zdarzeniu - kierujący tym pojazdem nie odniósł obrażeń, odmówił udzielenia pomocy medycznej przez strażaków podpisując stosowne oświadczenie. Przybyły na miejsce lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego po zbadaniu poszkodowanych zdecydował o przetransportowaniu obu mężczyzn do nowotomyskiego szpitala.
Z ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym Audi A4 najpierw uderzył w tył naczepy/lawety przewożącej ciągnik siodłowy, a następnie w barierę energochłonną. Na miejscu prowadziła dochodzenie nowotomyska Policja celem ustalenia przyczyn oraz okoliczności powstania zdarzenia, z tego też powodu ruch na Autostradzie Wolności był czasowo zatrzymany.

Na szczególną uwagę zasługuje świadome zachowanie innych uczestników ruchu na autostradzie, którzy utworzyli tzw. „korytarz życia” dla szybszego dotarcia do wypadku służb ratowniczych.

W działaniach udział brały dwa zastępy z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oraz zastęp OSP Miedzichowo.

Opracowanie: kpt. Damian Żukrowski
Zdjęcia: asp. Arkadiusz Martyniak

Do zdarzenia doszło na odcinku Trzciel - Nowy Tomyśl.

Służby zgłoszenie odebrały przed godziną 14. Jak informuje dyżurny Punktu Informacji Drogowej na A2 na odcinku Trzciel - Nowy Tomyśl


w kierunku Poznania samochód osobowy zahaczył o lawetę. Według wstępnych informacji poszkodowane zostały dwie osoby. Szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane.

Kierowcy muszą się liczyć w tym miejscu z utrudnieniami. - informuje epoznan.pl

(Visited 21 316 times, 15 visits today)

Dodaj komentarz