Fundusz Dróg Samorządowych dla powiatu poznańskiego

Kolejne dwa projekty powiatu poznańskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa obwodnicy Głuchowa i przebudowany zostanie ostatni odcinek drogi Gądki – Szczodrzykowo. Obie inwestycje pochłoną niemal 20 mln zł.
–Dzięki fachowo wypełnianym wnioskom powiat poznański co roku otrzymuje dotacje na inwestycje drogowe – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Obecnie realizujemy trzy projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. To przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, budowa drogi z Więckowic do Lusówka oraz kolejny etap przebudowy drogi Iwno – Pobiedziska.

Wojewoda wielkopolski opublikował listę zadań, które otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok. Wśród wieloletnich inwestycji znalazła się budowa obwodnicy Głuchowa. Zadanie otrzymało dofinansowanie w wysokości 5.171.031,26 zł (1.699.920,26 zł w 2020 i 3.471.111,00 zł w 2021 roku). Dofinansowanie – w wysokości 4.416.193,64 zł – przyznano też kolejnemu etapowi przebudowy drogi Gądki – Szczodrzykowo.

Nie przez samo Głuchowo

– Obwodnica Głuchowa jest niezbędna, zwłaszcza po otwarciu węzła Konarzewo na trasie S5. Pozwoli odciążyć tę miejscowość i wyeliminować ruch pojazdów ciężarowych z nieprzystosowanych do tego dróg – mówi Jan Grabkowski. – Dopełni też obwodnicę Chomęcic, tworząc z nią całość.

Inwestycja ma kosztować ponad 10 mln zł. Dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to blisko 5,2 mln zł. Pozostała część pokryta zostanie z budżetów powiatu poznańskiego i gminy Komorniki.

Zakres prac obejmie budowę jezdni o szerokości 7 m, a na początku i końcu tego odcinka – budowę rond. Powstaną też chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie na przejściach dla pieszych, azyl bezpieczeństwa, ekran akustyczny typu „zielona ściana”. To odcinek o długości 1,4 km – od końca obwodnicy Chomęcic, przez ulicę Ogrodową, aż do skrzyżowania z ulicą Komornicką w Głuchowie (na wysokości siedziby DHL). Obwodnica ma być gotowa w październiku 2021 roku.

Dachowa – ostatni fragment

Niemal 9 mln zł będzie kosztować przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Dachowa. To ostatni odcinek drogi Gądki – Szczodrzykowo, który nie został jeszcze zmodernizowany.

– W 2018 roku przebudowaliśmy odcinek w Gądkach, rok później w Szczodrzykowie – przypomina Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. – Został nam jeszcze ostatni fragment w samej miejscowości Dachowa o długości około 1,8 km.

W ramach inwestycji powstanie kanał deszczowy, jezdnia zostanie poszerzona do 6 m i zyska nową nawierzchnię, pojawią się chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowane zostaną zjazdy. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych powiat może otrzymać na tę inwestycję prawie 4,5 mln zł. Współfinansowanie pozostałej części zadeklarowała gmina Kórnik.Inwestycja potrwa do lipca 2021.

130 mln zł na drogi powiatowe

Po otrzymaniu dofinansowania dla tych inwestycji konieczne było wprowadzenie zmian w budżecie powiatu poznańskiego oraz w planie finansowym Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Ten ostatni wzrośnie do niemal 130 mln zł.

W tym roku planowane są również m.in. kolejny etap przebudowy ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, dalsze prace na drodze Pobiedziska – Iwno czy budowa drogi z Więckowic do Lusówka. Drogowcy planują również ułożyć nowe nawierzchnie na ponad 20 kilometrach dróg powiatowych.

Starostwo Powiatowe w Poznaniu

(Visited 57 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz