Dzieci z ukraińskiego Litynia odwiedziły powiat nowotomyski

W piatek 30 czerwca br. w  ramach kilkunastodniowego pobytu na kolonii na terenie powiatu wolsztyńskiego grupa dzieci z ukraińskiego Litynia odwiedziła powiat nowotomyski.

Blisko trzydzieści dzieci, gościło na terenie naszego powiatu w towarzystwie opiekunów. Gościom towarzyszyła Eliza Filipowska – Vasylyev z ramienia Starostwa w Wolsztynie.


Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie kosza giganta wpisanego do Księgi rekordów Guinessa.

Następnie młodzież udała się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, gdzie korzystając z uprzejmości dyrektor – Lucyny Kończal Gnap, zwiedziła wystawę „Dawnych wesel czar”, tym samym zapoznała się ze zwyczajami polskich wesel. Następnie zwiedziła oddział dla dzieci i młodzieży, gdzie podczas trwających prac inwentaryzacyjnych zapoznała się z elektronicznym katalogowaniem książek.

Kolejnym punktem pobytu na terenie powiatu było zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Tam uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć na czym polega praca nowotomyskich policjantów: przebywający na kolonii poznali system monitoringu miejskiego, dowiedzieli się jak pobierane są odciski palców czy jak działają przyrządy do pomiaru stężenia alkoholu we krwi.

Na zakończenie spotkania wszyscy udali się do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, gdzie po wysłuchaniu historii rzemiosła szeroko rozwiniętego na terenie naszego powiatu, wykonali własne wianki z wikliny.

Podczas zwiedzania muzeum grupę młodzieży odwiedził Sekretarz Powiatu Nowotomyskiego – Ryszard Napierała, który podziękował uczestnikom wycieczki odwiedzin naszej małej ojczyzny oraz wręczył słodki upominek na powrotną drogę do swoich domów na Ukrainie.

Źródło : Powiat Nowotomyski(Visited 272 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz