Cykliści uczcili 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

XIX edycja Grodziskiego Rajdu Rowerowego odbyła się w minioną niedzielę, 1 września. Nawiązując do 80. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, zanim grupa blisko 100 osób wyruszyła na trasę, odwiedziła miejsca w naszym mieście związane z losem naszych mieszkańców w czasie niemieckiej okupacji.


Organizatorem rajdu było Grodziskie Stowarzyszenie Cyklistów, przy współudziale Urzędu Miejskiego.
Rajd swoim patronatem objął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. Uczestników rajdu na grodziskim Starym Rynku tradycyjnie przywitał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, życząc bezpiecznej drogi i samych dobrych wrażeń.
Po uroczystym przecięciu rowerowej dętki, grupa wyruszyła w kierunku ulicy 3 Maja, gdzie przed Pomnikiem Wdzięczności złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz. Dalej, grupa zatrzymała się przy pamiątkowej tablicy na murach budynku Starostwa Powiatowego, gdzie Sekretarz Gminy Artur Kalinowski opowiedział o historii Kompanii Obrony Narodowej Grodzisk, której żołnierze stanowiący ludność przedwojennego Grodziska Wlkp. polegli w Kampani Wrześniowej 1939 roku. 
Kolejnym punktem był pomnik w miejscowości Młyniewo, gdzie w latach 1939 – 1945 znajdował się niemiecki obóz kolejno dla wysiedlanych polaków, dla jeńców wojennych, obóz karny, a także fabryka części do karabinów. O historii miejsca, które w listopadzie 2018 roku zostało zrewitalizowane, opowiedział znawca lokalnej historii Andrzej Chróst.
Po pokonaniu swoich tras, grupa jeży i zajęcy bezpiecznie dotarła na teren Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego pod  Chmurką, gdzie mogli odpocząć i posilić się.
Serdecznie dziękujemy wszystkim cyklistom za liczny udział w rajdzie i już dziś zapraszamy na kolejną – XX edycję, która odbędzie się po zachodzie słońca, już 28 września.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz