Błyskawiczna pomoc na przejściu ! Przechodząc na drugą stronę ulicy, nagle upadł na jezdnię, doznając urazu głowy. Na ratunek ruszyli kierowcy i strażacy

Mieszkaniec Rawicza przechodząc na drugą stronę ulicy po oznakowanym przejściu, nagle upadł na jezdnię, doznając urazu głowy. Z boku wyglądało to na efekt potrącenia, jednak później okazało się, że przyczyną upadku jest choroba rawiczanina.


Zdarzenie miało miejsce we wtorek 12 czerwca 2018 r. ok. godz. 15.30 przy skrzyżowaniu  ul. Sienkiewicza z Wałami Poniatowskiego. Z pomocą poszkodowanemu pospieszyli przejeżdżający tamtędy kierowcy. O incydencie powiadomiono dyspozytora medycznego. Na ratunek przyjechali także rawiccy strażacy, których siedziba mieści się zaledwie 250 metrów od miejsca wypadku.

Ich działania polegały na zabezpieczeniu terenu oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rannemu mężczyźnie (zaopatrzenie rany głowy, unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa, ułożenie na noszach, okrycie kocem termicznym i wspieranie psychiczne). Po kilku minutach 66 – latek został przekazany pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego i przewieziony do szpitala.

Policjanci na czas trwania akcji wyłączyli fragment ul. Sienkiewicza z ruchu pojazdów.

W opisywanej sytuacji na uwagę zasługuje właściwa reakcja świadków zdarzenia. Jak relacjonował jeden z nich, początkowo można było domniemywać, że mężczyzna przewrócił się, gdyż znajduje się pod wpływem alkoholu. Prawda okazała się zupełnie inna.

Zatem  nie przechodźmy obojętnie obok człowieka leżącego na ulicy czy w parku, albo „śpiącego” na ławce.

Zareagujmy – może uratujemy komuś życie …

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP


(Visited 468 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz