Poznań: Św. Marcin zgodnie z planem

Dotychczasowe działania na ul. Św. Marcin są zgodne z harmonogramem. Zaplanowany na wiosnę 2019 roku termin zakończenia I etapu Projektu Centrum zostanie. Tramwaje powinny pojechać tamtędy jeszcze prędzej, bo już jesienią przyszłego roku.


Generalny wykonawca zdobył konieczne podpisy i prace budowalne rozpoczną się w ciągu kilku dni. Do samego końca wykonawca czekał z wycięciem pozostałych kilku drzew. Podjęte próby ich przesadzenia nie dały pozytywnych efektów – głównie ze względu na systemy korzeniowe, które głęboko wrosły w infrastrukturę podziemną. Wszystkie prace związane z wcześniejszą, a także mającą nastąpić, wycinką poprzedzono uzyskaniem wymaganych decyzji i zgód.

Zazieleni się, urośnie wiele drzew

– Pas zieleni na ul. Św. Marcin musiał zostać usunięty, ponieważ docelowo w tym miejscu poprowadzone zostanie torowisko tramwajowe, które musi zostać przesunięte na północ – informuje Krzysztof Kaczanowski z Poznańskich Inwestycji Miejskich. – Jego nowa lokalizacja umożliwi w kolejnym etapie realizacji zadania wykonanie prawoskrętu torowiska w ul. Ratajczaka. Dlatego też, pozostawienie w obecnym miejscu drzew uniemożliwiłoby jego powstanie o odpowiednich parametrach technicznych i właściwym promieniu łuku – dodaje przedstawiciel PIM.

Obrońcy drzew i miłośnicy zieleni nie powinni mieć jednak powodów do obaw. Po zakończeniu przebudowy zasadzonych więcej drzew i krzewów niż było wcześniej. Będą to też drzewa lepszej jakości, bo dotychczas na ul. Św. Marcin rosły głównie akacje.

– Święty Marcin przeistoczy się w zieloną aleję, którą tworzyć będzie 65 kilkumetrowych drzew: 48 klonów pospolitych i 17 lip holenderskich.


Będą się one komponować z niskimi nasadzeniami. Warto zaznaczyć, że w projekcie rewitalizacyjnym przewidziano, jak zabezpieczyć korzenie klonów oraz lip. Będą one rozwijać się bez kolizji z infrastrukturą dzięki systemom antykompresyjnym – wyjaśnia Piotr Izydorski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Nowe drzewa ożywią ulicę, a w połączeniu z przemyślaną infrastrukturą i elementami małej architektury zadecydują o pozytywnym postrzeganiu jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Poznania.

Żeby jeździło się lepiej

W weekend zostały odświeżone przez generalnego wykonawcę oznakowania tymczasowej organizacji ruchu.  Przebieg prac został zaplanowany w sposób maksymalnie przyjazny użytkownikom okolicznych ulic i w związku z tym roboty były prowadzone w godzinach nocnych z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek. Odświeżenie objęło m.in. drogi rowerowe, pasy, linie poziome oraz poziome znaki drogowe. Odnowiono oznakowanie na ulicach: Ratajczaka – na odcinku od ul. 27 Grudnia do ul. Taczaka, 27 Grudnia – od ul. 3 Maja do ul. Gwarnej, Kantaka – w całości oraz Św. Marcin – od CK Zamek do początku prac w okolicach ul. Gwarnej.

Odnawiają kamienice

Przy okazji remontu ulicy Św. Marcin trwają w sąsiedztwie zaawansowane prace renowacyjne kamienic miejskich przy ul. Kantaka oraz ul. 3 Maja.

– Przygotowujemy także remont kamienicy przy ul. Św. Marcin 30 razem z rozbudową kina Muza – informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. –  W planach jest także remont kamienicy przy ul. Św. Marcin 75. Remonty prowadzą lub zaczynają prowadzić także prywatni właściciele m.in. jednego z budynków Alf, gdzie powstaje hotel oraz kamienicy (nr 76) w sąsiedztwie dawnego Collegium Historicum UAM, gdzie powstanie m.in. Centrum Szyfrów Enigma.

W najbliższym okresie przedstawiciele Miasta spotkają się z właścicielami pozostałych budynków Alf, aby porozmawiać o ich zamiarach względem zmiany wizerunku kompleksu.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe / poznan.pl






(Visited 187 times, 1 visits today)

Leave a Reply