Granice? Owszem, istnieją – w ludzkiej wyobraźni

Granice? Owszem, istnieją – w ludzkiej wyobraźni

Kiedy w czerwcu tego roku TEDxPoznań wrócił do Starego Browaru, nie było wątpliwości – to musiał być sukces. Bilety rozeszły się w kilka godzin, a uczestnicy z wypiekami na twarzy wspominali warsztaty dla kreatywnych i przedsiębiorczych pt. „Połącz kropki”.


Tym razem prestiżowy event odbędzie się 6 grudnia o godz. 18:00 w Słodowni +3. Ponad 200 osób wysłucha prelekcji na temat granic – ich istnienia, przekraczania oraz wpływu na ludzkie życie.

TEDxPoznań to seria znanych na świecie eventów, organizowanych na licencji TED – Technology, Entertainment and Design, amerykańskiej marki konferencji naukowych. Pierwszy wykład odbył się w 1984 roku, jednak nie odniósł sukcesu. Świat okazał się być gotowym na TEDx’a dopiero sześć lat później, co zapoczątkowało coroczny cykl wykładów, organizowanych w Monterey w Kalifornii. Początkowo udział mogły wziąć w nim tylko osoby, posiadające zaproszenie. Głównym założeniem prelekcji było puszczanie w eter „idei wartych propagowania” i jest to hasło aktualne po dziś dzień. Spotkania odbywają się cyklicznie – trzy razy w roku mają miejsce kameralne wykłady (występuje na nich trzech prelegentów). Główne, całodniowe wydarzenie odbywa się raz w roku.

Jako organizatorzy, zawsze staramy się nadać wydarzeniu tematykę, która umożliwi zbadanie danego przedmiotu z różnych perspektyw. Na grudniowym evencie skupimy się na Granicach” – mówi Ida Wołoszyn, organizatorka TEDxPoznań.

Tym razem na scenie pojawi się trzech mówców reprezentujących z pozoru różne obszary, które łączy problematyka przekraczania granic. Pierwszym będzie Michael Kurzwelly – artysta plastyk, skupiający swoje działania na przekraczaniu granic tożsamości. Postanowił pozbyć się ograniczeń związanych z granicami terytorialnymi i stworzył miasto będące połączeniem Słubic oraz Frankfurtu nad Odrą. Słubfurt posiada własny parlament, walutę, a nawet kulturę. W aktywność Michaela bardzo zaangażowani są mieszkańcy miast, którzy reprezentują dwie odrębne narodowości. Nie jest to żadną przeszkodą w tworzeniu przez nich nowej, zgodnej rzeczywistości.

Na scenie zagości także Anna Gąsiorowska,


która w pracy zawodowej łączy stanowczość z empatią. Windykatorka z wieloletnim doświadczeniem, pomaga dłużnikom pozbyć się ciążących na nich należności. Działa szybko i etycznie. Podczas wystąpienia, przedstawi swoje praktyki przekraczania oraz wyznaczania granic ludziom posiadającym niespłacone zobowiązania. „W negocjacjach trzeba postępować jak lekarz – oddzielić problem od człowieka – twardo podejść do problemu, a miękko do osoby” – mówi Gąsiorowska o swojej pracy.

Ostatni z prelegentów postara się uświadomić słuchaczom, że każdego dnia jesteśmy zalewani chaosem informacyjnym, w którym nie zawsze potrafimy odróżnić prawdę od fałszu. Z pozoru wszyscy to wiemy, jednak wciąż nabieramy się na fałszywe newsy. W dzisiejszych czasach rzeczywistość od propagandy oddzielona jest bardzo cienką linią, na której straży powinni stać dobrzy dziennikarze. Przed publicznością wystąpi Marcin Kącki (dziennikarz i publicysta), który skupi się na przekraczaniu granic dziennikarstwa.

Poza wysłuchaniem prelekcji, uczestnicy TEDxPoznań w Starym Browarze będą mogli wymienić się między sobą doświadczeniami i obejrzeć wystawę “Migracje”, obrazującą Węgry i Grecję na zasadzie widocznych granic pomiędzy ludźmi czy instytucjami. Po oficjalnym zakończeniu Salonu, jak zwykle uczestnicy wezmą udział w after party, podczas którego będzie można m.in. porozmawiać z mówcami i dopytać ich o interesujące kwestie.

Każdy event TEDxPoznań cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bilety zostały wyprzedane zanim ogłosiliśmy nazwiska prelegentów tegorocznego Salonu. Staramy się jednak umożliwić wszystkim sympatykom zapoznanie się z wystąpieniami i po wydarzeniu udostępniamy je w formie video” – dodaje Ida Wołoszyn.

Link do wydarzenia >> https://www.facebook.com/events/126749018019661/






(Visited 120 times, 1 visits today)

Leave a Reply