Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu pozyskała dotacje na działania na promocję czytelnictwa i działalność kulturalną

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu pozyskała dotacje na działania na promocję czytelnictwa i działalność kulturalną na łączną kwotę 28 990 zł!

W tym roku po raz pierwszy Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu złożyła wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekty w ramach programów „Promocja czytelnictwa” i „Partnerstwo dla książki” i wszystkie cztery uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną komisji.


W tym roku będą realizowane trzy z nich, czwarty bowiem, zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Także w ramach programu „Niepodległa” nasz projekt „Ulicami Zbąszynia do Niepodległej” otrzymał dotację na kwotę 14 400 zł, a już w czerwcu zaczynamy realizować projekt pt. „Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia” z dotacji Konkursu Specjalnego „100-lecie odzyskania niepodległości” z programu „Równać szanse 2017”.

W tym roku zbąszyńska biblioteka zrealizuje działania dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i rodzin z naszej gminy. Bądźcie z nami, czytajcie nasze ogłoszenia!

Zaczynamy w wakacje podczas Święta Jeziora projektem „Biblioteka na plaży, czyli Zbąszyń czyta nad jeziorem” w ramach programu ministerialnego „Partnerstwo dla książki”. Na plaży miejskiej w „Łazienkach” znowu pojawi się plenerowe stoisko „Biblioteki na plaży”. W tym roku jej oferta będzie o wiele bogatsza. W komfortowych warunkach będziemy czytać na świeżym powietrzu i brać udział w warsztatach oraz spotkaniach autorskich dla starszych jak i młodszych. Wydarzenia w „Bibliotece na plaży” będą zawsze inspirowane książką i „Czytaniem na trawie”. Spotkanie z bajarzem i warsztaty będą też w księgarni na ul. Senatorskiej. Czytelnictwo będzie promowane wśród aktywnych fizycznie, szczególnie wśród rodzin biegaczy podczas III edycji biegu „Family run” i imprezy „Aktywna plaża”. A młodzież pod opieką artysty zaprojektuje i wykona mural literacki na ścianie biblioteki.

Na przełomie września i października startuje projekt „Biblioteka-Powsinoga” także w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.


Projekt zakłada warsztaty i spotkania autorskie dla małych i starszych na trzech wsiach gminy Zbąszyń (Łomnica, Stefanowo i Nowa Wieś) oraz oczywiście –  w bibliotece. Działania będą odbywały się w świetlicach wiejskich w soboty. Będą to spotkania warsztatowe, angażujące pokolenia: dzieci, młodzież i rodziców oraz seniorów do działań, których ośrodkiem zawsze będzie książka – inspiracja i punkt wyjścia do spotkania, dyskusji i twórczych warsztatów artystycznych. Uczestnicy warsztatów wezmą udział w spotkaniach autorskich w bibliotece i otrzymają „Niezbędnik: #CoCzytać”.

Jesienią pojawi się cykl wydarzeń pt. „Wszędobylscy blisko i daleko” w ramach programu „Promocja czytelnictwa” . To spotkania z literaturą podróżniczą. Projekt zakłada spotkania z osobami uprawiającymi zawodowo lub z zamiłowania turystykę poznawczą, będącymi autorami książek podróżniczych, wystaw i warsztatów związanych z geografią turyzmu. Spotkania autorskie pozwolą zaciekawić uczestników książkami podróżniczymi, a także poznać świat, który nie zawsze wygląda jak na folderach turystycznych. Z grona ciekawych podróżników zaproponujemy tych, którzy zwiedzają świat na „własną rękę”, przemieszczają się rowerem, dokumentują życie zwykłych ludzi czy też podróżują z dziećmi.

Zapraszamy więc do skorzystania z oferty naszej Biblioteki!

(tekst: arg)

Dodaj komentarz